RegionWiadomość dnia

Matura 2014: Na maturze z polskiego Potop i Wesele. Maturzyści: łatwizna! [ZDJĘCIA]

Z maturą 5 maja walkę zaczęło prawie 334 tysiące uczniów. Na początek egzamin pisemny z języka polskiego. W maturalnym arkuszu egzaminacyjnym znalazły się pytania dotyczące dwóch lektur – “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i “Potopu” Henryka Sienkiewicza.

ZDJĘCIA: Piszący Maturę 2014 z jęz.polskiego musieli się zmierzyć z “Weselem” Stanisława Wyspiańskiego i “Potopem” Henryka Sienkiewicza

Jeden z tematów dotyczył opisania zachowań i stanu emocjonalnego bohaterów fragmentu “Potopu” cytowanego w arkuszu egzaminacyjnym. Chodzi o fragment, opisujący przyjazd Kmicica do księcia Bogusława Radziwiłła. Można jednak było wybrać także temat z “Wesela” – przez maturzystów opuszczających egzaminacyjne sale – określany często jako trudniejszy. Wybierając “Wesele” maturzyści musieli porównać stanowiska Poety i Gospodarza odnośnie powstańczych możliwości Polaków, a także ich poglądy na poezję narodową.

Na poziomie podstawowym trzeba było także odpowiedzieć na pytania odnoszące się to zamieszczonego w egzaminacyjnym arkuszu tekstu o miłości. Cytowano w nim fragmenty utworów Cypriana Kamila Norwida, księdza Jana Twardowskiego oraz Platona. Teraz, prace maturzystów z matury pisemnej z języka polskiego – zakodowane sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Niestet, na języku polskim bój pod kryptonimem “Matura 2014” dla tegorocznych abiturientów się nie kończy. Teraz maturzystów czeka egzamin z matematyki oraz nowożytnego języka obcego. Te przedmioty – zdawane na poziomie podstawowym – można zdawać także na poziomie rozszerzonym. Każdy maturzysta może wybrac także do sześciu przedmiotów dodatkowych. Tu także jest “lub”. Czyli zdawać je można na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. To między innymi chemia, biologia, historia, historia sztuki, historia muzyki, filozofia czy fizyka i astronomia.

Oprócz absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, maturę dzisiaj zdawać zaczęli także dorośli. Np. w Rudzie Śląskiej spośród 700 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, maturę pisało 16 dorosłych. Do przedmiotów obowiązkowych, które musi zaliczyć każdy maturzysta należy język polski, język obcy nowożytny oraz matematyka. -Punktualnie o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do egzaminu z języka polskiego, a o 14.00 do egzaminu z wiedzy o tańcu – mówi Jerzy Jezusek z Wydziału Oświaty. -Do wyboru mieliśmy temat z zakresu “Wesela” i “Potopu” – mówi Klaudyna Boruta z II Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej. -Oba były dość trudne i poruszały tematykę narodową. Wybrałam temat dotyczący “Wesela”, choć fragment był trudny – trzeba było dobrze znać całą lekturę, by opisać poezję narodową widzianą oczami Poety i Gospodarza. Cieszę się, że podczas egzaminu w naszej szkole panowała przyjemna atmosfera i choć odczuwałam stres, to jestem zadowolona – mówi tegoroczna maturzystka.

Jutro rano młodzież zmierzy się z matematyką, a po południu z językiem łacińskim i kulturą antyczną. Środa upłynie pod znakiem języka angielskiego – o godz. 9.00 sprawdzany będzie poziom podstawowy, a o 14.00 – poziom rozszerzony. W czwartek odbędzie się matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu z fizyki i astronomii, natomiast w piątek z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu z wiedzy o społeczeństwie. Przez kolejne dni, aż do końca maja, odbywać się będą egzaminy z kolejnych przedmiotów. W tym roku każdy absolwent zdaje przedmioty obowiązkowe, a dodatkowo może przystąpić do egzaminu z 6 wybranych przedmiotów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Daje to możliwość uzyskania większej ilości punktów, co procentuje przy przyjęciu na wybraną uczelnię.

W przyszłym roku, oprócz przedmiotów obowiązkowych, każdy absolwent będzie musiał zaliczyć przynajmniej 1 przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Również od przyszłego roku na egzamin z języka polskiego nie trzeba będzie już przygotowywać prezentacji, ale będzie to egzamin ustny sprawdzający kluczową cechę komunikacji, to znaczy umiejętność tworzenia spontanicznej wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tekstem z zakresu kultury, poprawnej pod względem językowym, logicznym i retorycznym. W Rudzie Śląskiej do matury przystępuje ponad 700 tegorocznych absolwentów szkół młodzieżowych z czego 371 to absolwenci liceów ogólnokształcących oraz 16 absolwentów liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. W roku szkolnym 2012/2013 do egzaminu maturalnego przystąpiło 326 absolwentów liceów ogólnokształcących oraz 328 absolwentów techników. Zdawalność wynosiła odpowiednio: 95% w LO i 84%  w technikach. Należy zauważyć, że dla absolwentów techników podstawowym egzaminem jest egzamin zawodowy – dający kwalifikacje i tytuł w zawodzie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button