Sport

ME koszykarzy- finał: Hiszpania vs Serbia

Młody zespół Serbii prowadzony przez doświadczonego Dusana Ivkovica pokonał wówczas mistrzów świata 66:57. Hiszpania wystąpi w finale ME po raz siódmy w historii. Do tej pory koszykarzom z półwyspu Iberyjskiego ani razu nie udało się zdobyć złota.

Najboleśniejszej porażki Hiszpania doznała dwa lata temu w Madrycie, gdy uległa Rosji 59:60, a decydujące punkty zdobył Amerykanin z rosyjskim paszportem J. R. Holden. Jedno jest pewne, w niedzielnym finale w Katowicach na drodze Hiszpanów nie stanie Holden. Będą za to musieli walczyć z najmłodszą ekipą turnieju, ambitnymi Nenadem Krsticem, Milosem Teodosicem czy Urosem Tripkovicem.

W półfinale Serbia pokonała po dogrywce Słowenię 92:96, a Hiszpania dość łatwo uporała się z Grecją 82:64.

W meczu o trzecie miejsce Słowenia zmierzy się z Grecją. Słoweńcy walczyć będą o pierwszy medal w ME. O piątą lokatę zagrają Francja z Chorwacją, a o 7. Rosja z Turcją. Sześć najlepszych ekip EuroBasketu: finaliści Hiszpania i Serbia oraz Słowenia, Grecja, Chorwacja i Francja wywalczyło awans do MŚ 2010. Jako gospodarz turnieju zagra w nim Turcja.