Kraj

Medal dla Aleksandra Kwaśniewskiego – za zasługi dla ruchu akademickiego

Współorganizator i uczestnik Kongresu Założycielskiego ZSP w 1950 roku profesor Władysław Markiewicz wygłaszając laudację na cześć laureata podkreślił, że działalność w ruchu studenckim wpłynęła na kształt jego prezydentury. “Uczestnictwo Kwaśniewskiego w ruchu studenckim było jednym z czynników wspomagających proces przyswajania sobie przez niego przymiotów męża stanu najwyższego szczebla. Charakterystyczne dla jego postawy politycznej traktowanie władzy jako pewnego rodzaju posłannictwa, a nie żądzy panowania nad ludźmi i instytucjami było respektowane w ZSP od zarania” – powiedział profesor Markiewicz.

Aleksander Kwaśniewski w liście do uczestników podziękował za wyróżnienie podkreślając, że traktuje je jako wyraz uznania i zobowiązania.

Uroczystość na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i pieśni “Nieście chwałę” w hołdzie ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku. Wiesław Klimczak – przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego przypomniał, że w katastrofie zginęli także byli działacze ZSP: Jerzy Szmajdziński i Piotr Nurowski. Z okazji 60-lecia ZSP trwa specjalny koncert i spotkanie byłych członków organizacji. Przybyło kilkuset osób z około 6 milionów, które przez 60 lat przewinęły się przez ZSP, między innymi, Józef Oleksy, Stanisław Ciosek i Ryszard Kalisz.

Zrzeszenie Studentów Polskich powstało w 1950 roku jako alternatywa akademicka dla Związku Młodzieży Polskiej. Była to organizacja nie polityczna, lecz społeczno-zawodowa. Zrzeszenie miało dbać przede wszystkim o to, by studenci mieli gdzie mieszkać, co jeść, czym i w czym pisać. Szybko jednak okazało się, że nie samym chlebem student żyje. Akademicy zaczęli wychodzić poza mury uczelni. Zakładali kluby, jak “Pod Jaszczurami”, “Nawojka” i “Żaczek” w Krakowie, “Żak” w Trójmieście, “Spirala” i “Gwarek” w Gliwicach, “Stodoła” i “Hybrydy” w Warszawie. Tworzyli teatry – “Kalambur”, “STS”, “Bim-Bom”. Powoływali do życia festiwale – Jazz Jamboree, Studencki Festiwal Piosenki, Festiwal Szkół Artystycznych. Zrzeszenie wniosło ogromny wkład do kultury narodowej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

To właśnie teksty i piosenki byłych działaczy studenckich złożyły się na jubileuszowy koncert. Wykonawcami tekstów Osieckiej, Grechuty, Sikorowskiego, Kofty, Wołka, Salonu Niezależnych czy Kaczmarskiego w nowych aranżacjach i własnych interpretacjach są młodzi wokaliści, studenci, laureaci obecnych festiwali. Polskie Radio objęło patronatem ten koncert. Obszerne fragmenty koncertu będzie można posłuchać już po północy w radiowej Jedynce. Radio wyda też płytę z tego wydarzenia.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button