Kraj

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego w Polsce zorganizowano 6 lat temu. Według UNESCO, na świecie istnieje około 6. tysięcy języków, z których połowa jest tak rzadko używana i mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Obchody dnia języka ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 46. milionów ludzi na świecie. Jest także szóstym językiem pod względem liczby użytkowników w Unii Europejskiej. Posługuje się nim 10 procent obywateli Unii. O poprawność polszczyzny dba Rada Języka Polskiego, której przewodniczy profesor Andrzej Markowski. Jest to 32-osobowa komisja specjalistów, która została powołana w 1996 roku przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Rada wydaje opinie dotyczące kwestii używania języka ojczystego. Co dwa lata przedstawia Sejmowi Rzeczpospolitej sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego. Znajdują się w nim raporty dotyczące funkcjonowania polszczyzny w różnych odmianach, na przykład w języku legislacji, czy w handlu.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Rady Języka Polskiego wynika, że ponad trzy czwarte Polaków uważa, iż pismo i mowa pozwalają ocenić poziom inteligencji i kulturę człowieka. Zdaniem jednej piątej rodaków, obowiązkiem kulturalnej osoby jest poprawne posługiwanie się językiem polskim.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button