Międzynarodowy Festiwal Graffiti

Jedną z gwiazd festiwalu jest znana malarka graffiti z Niemiec – Mad C. Według Teresy Latuszewskiej, która jest dyrektorem festiwalu, graffiti to sztuka, którą warto propagować wśród młodych ludzi. – Warto pokazywać młodym ludziom, że to jest sztuka, a nie bazgroły na murach. Chcemy też walczyć z wandalizmem uliczny,m dając młodym ludziom możliwość legalnego malowania, stworzyć im możliwość, żeby mogli w takiej formie się wyrażać – powiedziała Latuszewska.

W ciągu kilku kolejnych dni artyści będą przenosić się w inne miejsca Łodzi. Pomalują m.in. cztery tramwaje i dwa autobusy komunikacji miejskiej, tworząc jedyną w swoim rodzaju jeżdżąca Galerię Graffiti. Następnie przeniosą się na jedno z podwórek przy ulicy Piotrkowskiej, gdzie pokryją graffiti jedną ze ścian przy Centrum Informacji Kulturalnej. Na koniec – za tydzień – festiwal przeniesie się do Parku Rozrywki im. Roberta Baden-Powella, gdzie artyści będą zamalowywać specjalnie przygotowane płyty.

Tam też przez dwa dni nie zabraknie atrakcji muzycznych. Wystąpią m.in. gwiazdy amerykańskiej sceny hip-hopu – Masta Ace – legendarny amerykański raper związany ze sceną undergroundową, amerykański muzyk hip-hopowy Pharoahe Monch oraz DJ Premier, uważany za jednego z najważniejszych producentów i didżejów w historii rapu. Oprócz malowania i koncertów na Piotrkowskiej odbędzie się także turniej koszykówki ulicznej. Festiwal zakończy się 1 czerwca.

Organizatorzy festiwalu powołali Fundację Wspierania Sztuki Ulicy Littera. Ma ona na celu m.in. promocję kultury hip hopu i graffiti. Littera, we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat”, chce objąć opieką dzieci z rodzin patologicznych, proponując im atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. Planuje m.in. zorganizowanie Centrum Graffiti wraz z galerią, w którym przez cały rok odbywać się będą warsztaty graffiti, beat box, break dance i hip hopu. Od października zamierza prowadzić warsztaty beat box dla dzieci w szkołach, domach dziecka i szpitalach w Łodzi i regionie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Organizatorzy festiwalu chcą także, by w 2009 roku na powierzchni komina elektrociepłowni EC-2 w Łodzi powstało największe graffiti w Europie. Natomiast jeszcze w tym roku zamierzają pomalować ścianę przy dworcu Łódź-Fabryczna w ramach obchodów 585. rocznicy nadania praw miejskich Łodzi.

Outline Colour Festiwal jest kontynuację organizowanego w Łodzi od 2002 roku Międzynarodowego Festiwalu Graffiti Meeting of Styles, który przeniósł się do Wrocławia. W Łodzi pierwszy Festiwal Graffiti, wzorowany na niemieckiej imprezie Wall Street Meeting, odbył się w 2002 roku. Twórcy graffiti zamalowali wtedy ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych ścian dawnej hali fabrycznej. W kolejnych latach dzięki artystom “nowy wygląd” uzyskała m.in. 200 metrowa ściana przy dworcu kolejowym.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button