Kraj

Milewski i Cegielski laureatami nagrody im. Beaty Pawlak

Nagroda jest przyznawana każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która w 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Ustanowiony jej testamentem fundusz nagrody powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego. W tym roku kapituła konkursu zdecydowała się przyznać dwie równorzędne nagrody za “wieloletnie zaangażowanie i trud w przybliżaniu innych cywilizacji”.

Jacek Milewski przez 16 lat pracował jako nauczyciel i dyrektor jedynej w Polsce szkoły dla dzieci romskich w Suwałkach. Swoje obserwacje na temat polskich Cyganów spisał w książce “Dym się rozwiewa” (Zysk i S-ka), która – jak napisało jury w uzasadnieniu werdyktu – przedstawia “nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki”. Milewski opisał ludzi, którzy ten swój świat chronią i ukrywają przed okiem postronnych w sposób daleki zarówno od stereotypów jak i poprawności politycznej. Z jednej strony poznajemy Romów jako uczestników tej samej, “naszej” codzienności – przed telewizorem, ekranem komputera, w szkole i szpitalu. Z drugiej strony Milewski wprowadza czytelnika w świat, gdzie normalne jest wydawanie za mąż trzynastoletnich dziewczynek, a najważniejszym wyznacznikiem społecznych norm jest “romanipen”, swoisty cygański kodeks zachowań.

Max Cegielski, dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny swoją pierwszą książkę pt. “Masala” napisał po podróży do Indii. Krajom indyjskiego kręgu kulturowego poświęcił też następną książkę – “Pijani Bogiem”. Jego najnowsza książka pt. “Oko świata” to bardzo osobisty przewodnik po Stambule, mieście, gdzie od tysięcy lat Europa spotyka się z Azją.

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2002 roku. Wśród jej laureatów są m.in. Beata Pawlikowska, nagrodzona za książkę “Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary”, Paweł Smoleński za “Izrael już nie frunie”, Andrzej Stasiuk za “Jadąc do Babadag”, Mariusz Szczygieł za “Gottland”.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button