RegionWiadomość dnia

Ministerstwo Kultury zgłosiło Sztolnię Czarnego Pstrąga na listę UNESCO

Wniosek został już pozytywnie zarekomendowany, a zgłoszenie trafiło do paryskiej siedziby UNESCO. Teraz rozpocznie się – na razie papierkowa – batalia o wpisanie tarnogórskich podziemi na najbardziej znaną listę zabytków na świecie. Wniosek musi zostać bowiem uzupełniony o szczegółowe opisy miejsc oraz obiektów, jakie mają trafić pod skrzydła UNESCO. Wniosek przygotowuje opiekujące się kopalnią i sztolnią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Kiedy będzie gotowy – do UNESCO wyśle go resort kultury. Ekspert z UNESCO odwiedzał już Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga już dwukrotnie. Czy tarnogórskie pokopalniane zabytki trafią jako pierwsze w województwie śląskim na listę UNESCO? Okaże się w 2014 roku.

Jeśli tak się stanie – ewenement może być podwójny. Nie tylko na listę trafiłyby pierwsze śląskie zabytki, ale byłby to pierwszy przypadek, kiedy o wpis skutecznie zabiegałaby nie duża metropolia czy resort, ale małe stowarzyszenie opiekujące się zabytkami. Stowarzyszenie mające ogromne nadzieje, że zadanie uda się wykonać. Bo za tarnogórską propozycją stoją nie tylko walory zabytkowe, ale także środowiskowe i ekologiczne.

W ramach rewitalizacji terenów pogórniczych podziwiać można Park Miejski, a kopalniane podziemia upatrzyły sobie na lokum objęte ochroną nietoperze. Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga widnieje już na innej liście – kilka lat temu trafiła listę Pomników Historii.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button