KrajRegionZdrowie

Molnupiravir. Na Śląsku jest już lek na koronawirusa. Kto go dostanie?

Nowy lek na koronawirusa jest już dostępny na Śląsku. Od poniedziałku pacjenci między innymi przychodni holsäMED w Katowicach będą mogli otrzymać Molnupiravir. Ale nie jest to lek dla każdego. Przeznaczony jest dla osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19, czyli tych po 65. roku życia, w trakcie leczenia nowotworowego czy z chorobami serca i cukrzycą. Ważne jest, aby zacząć go podawać, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy koronawirusa.

 

  • Molnupiravir to lek na koronawirusa

  • Kto będzie mógł dostać Molnupiravir? Ciężko chorzy i seniorzy

  • Molnupiravir będzie dostępny od 7 lutego

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nowy lek na COVID-19. Od poniedziałku dostaną go pacjenci na Śląsku

Ciąg dalszy artykułu poniżej

IKEA będzie drukować słynne klopsiki w 3d! Będą też robaki i algi

Koronawirus w Polsce: Piąta fala nie będzie ostatnią

 

Lek na koronawirusa od 7 lutego także na Śląsku

– Ten lek jest już z sukcesem wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych, w Australii, Japonii i Wielkiej Brytanii. Jedyne skutki uboczne, jakie zostały stwierdzone, to głównie nudności, biegunka, występujące w 2 proc. oraz bóle i zawroty głowy występujące w 1 proc. Także na razie to są takie słabe skutki uboczne, słabe objawy – mówi lek. med. Tomasz Machej, przychodnia holsäMED w Katowicach.

 

Molnupiravir to lek na koronawirusa. Szczególnie dla schorowanych i seniorów

Lek powstrzymuje namnażanie się wirusa w organizmie. Jest on refundowany, przyjmuje się go przez pięć dni. Oczywiście, o jego podaniu decyduje lekarz i można go dostać wyłącznie w przychodni, po wyrażeniu pisemnej zgody.
Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie maleje. Wczoraj w całym kraju było ponad 47,5 tysiąca nowych przypadków, z czego prawie 6 tysięcy w woj. śląskim.

– Utrzymuje się, niestety, wysoki wskaźnik dodatnich wyników po przeprowadzonych badaniach pobranych próbek od mieszkańców. W ostatniej dobie wykonano ponad 18 tysięcy badań próbek pobranych od mieszkańców. I tutaj blisko 40 proc. z tych pobranych próbek okazało się być dodatnie – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.


ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:

 


Molnupiravir będzie dostępny na Śląsku od 7 lutego

To jak duże jest prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu koronawirusa można sprawdzić w internecie. Ministerstwo Zdrowia udostępniło kalkulator opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Okazuje się, że bardzo duży wpływ na przebieg choroby ma stosunek wzrostu do wagi ciała, który określa wskaźnik BMI.

– W obrębie populacji polskiej byliśmy w stanie skwanfyfikować te wagi, więc badając polskich pacjentów możemy powiedzieć, że stworzenie kalkulatora, który bierze pod uwagę te cechy, daje możliwość oceny takiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 Polakom po prostu – mówi dr hab. Mirosław Kwaśniewski, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Bardzo upraszczając, na cięższy przebieg choroby duży wpływ ma nadwaga.

 

Mimo kolejnych leków podanych przy zakażeniu COVID-19, naukowcy przypominają, że nie ma skuteczniejszej formy ochrony przed koronawirusem niż szczepienia.

 

autor: Paweł Jędrusik

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button