Motocykl “Moj”, porcelana od Gieschego, czyli życie codzienne w województwie śląskim 1922-1939

Ekspozycja przybliża różnorodne elementy życia codziennego mieszkańców Śląska w okresie międzywojennym. Dzięki eksponatom zgromadzonym przez Dział Historii Muzeum Śląskiego, a także specjalnym nabytkom będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądała ówczesna rzeczywistość – inaczej niż przez pryzmat ważnych, uwiecznionych w podręcznikach wydarzeń historycznych.
Zwiedzający będzie miał szansę odbyć podróż, w trakcie której lepiej pozna własną przeszłość. Zajrzy do lokalnych sklepów, gdzie będzie można znaleźć produkty powszechnie używane w okresie przedwojennym. Zobaczy wyposażenie staży pożarnej i wojska, dowie się, ile kosztował rower i jak wyglądał motocykl. Przybory szkolne oraz elementarze z okresu przedwojennego wprowadzą w szkolną atmosferę, a dzięki wyrobom przemysłu śląskiego, narzędziom, dokumentom urzędowym pozna charakterystyczne elementy związane z miejscami pracy, ulicą, życiem społecznym, teatrem i kulturą, a nawet groźnych przestępców grasujących wówczas na terenie województwa.
Obok szkolnej ławki z Rybnika, plakatów reklamujących ówczesne supergwiazdy, Mieczysława Fogga i Hankę Ordonównę, można zobaczyć rower katowickiej firmy „Ebeko”, motocykl „Moj”, porcelanę od Gieschego. Ukazana jest również rzeczywistość urzędów, policji pilnującej porządku i zawsze stojącej na posterunku straży pożarnej reprezentowanej przez mundury i sprzęt. Na ekspozycji pokazane zostały przedmioty związane z wojskiem, zarówno popularnym w Katowicach 73 pułkiem piechoty, jak i słynnymi podhalańczykami z Bielska i Cieszyna.
Opracowanie na podstawie tekstu Jarosława Racięskiego z Działu Historii Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Spotkania towarzyszące wystawie:
– Geneza autonomii województwa śląskiego i jej realny kształt – 5 kwietnia, godz. 17.30, wstęp wolny. Prowadzenie: dr Miłosz Skrzypek (Uniwersytet Śląski w Katowicach);
– 19 kwietnia, godz. 17.30, wstęp wolny: Województwo Śląskie w II Rzeczypospolitej – blaski i cienie. Prowadzenie: dr hab. prof. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
Kurator wystawy: Jarosław Racięski.