KrajRegionWiadomość dnia

Może twój Azor zostanie nowym Komisarzem Alexem? Rusza nabór na policyjne psy

W województwie śląskim służbę pełni 80 czworonogów. Wspierają policjantów w trakcie patroli i imprez masowych, a ich czuły węch pozwala wykrywać narkotyki, czy materiały wybuchowe. Śląska policja prowadzi nabór psów do służby w swoich szeregach. W śląskiej policji służbę pełni 80 psów, w tym aż 58 patrolowo-tropiących. 15 psiaków to spece od wykrywania materiałów wybuchowych.

Psia służba na policyjnym wikcie łatwa nie jest – wysokie wymagania są im stawiane już na etapie kwalifikacji. Po odbyciu szkolenia w ośrodku w Sułkowicach, pracują one razem ze swoimi przewodnikami tam, gdzie potrzebne są ich szczególne umiejętności. Regularnie muszą przechodzić tzw. atestacje, które potwierdzają ich walory użytkowe, zdrowie oraz przydatność do służby.

Aby utrzymywać liczebność policyjnych czworonogów na względnie stałym poziomie nieustannie prowadzony jest nabór psów do służby. Policja apeluje więc do hodowców, aby zapoznali się z kryteriami, które muszą spełniać psy policyjne, oraz zasadami centralnego naboru psów do służby. Szczegółów szukajcie TUTAJ

Materiał Karoliny Kanclerz i Adama Szaji

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jest ich 80, a ma być jeszcze więcej. Śląska policja prowadzi nabór psów do służby. Mają wspierać policjantów w trakcie patroli i imprez masowych, wykrywać narkotyki czy materiały wybuchowe. Już na etapie kwalifikacji psy muszą sprostać wysokim wymaganiom. Nie mogą być nadpobudliwe i zaniedbane oraz nie mieć widocznych blizn. Muszą za to reagować na strzał i aportować.

Reakcja na strzały błyskawiczna. Sprawca ujęty przez komisarza Zasieka. Zasiek – policyjny pies – od siedmiu lat należy do policyjnej ekipy. Niebawem dołączą do nich kolejne psy. Teraz pod Warszawą trwają ich intensywne szkolenia. Nie każdy Azor może jednak stanąć na straży prawa. Najpierw musi udowodnić, że ma to coś. -Dla psów patrolowo-tropiących, przede wszystkim samodzielność psa, czyli odporność na różne ataki – mówi asp. Marcin Dzwonek, przewodnik psa policyjnego. A gdy szereg wymogów spełni, czekają go egzaminy. Wśród nich te z posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, obrony przewodnika czy przeszukiwania pomieszczeń. Ich pozytywny wynik to jednak nie koniec tresury. -Cały czas, ta tresura tego psa, pod kątem posłuszeństwa jest prowadzona, musi być prowadzona przez przewodnika – asp. Mariusz Będkowski, Komenda Miejska Policji w Sosnowcu.

Który także o psiego partnera musi zadbać. Bo jak na etatowego pracownika przystało – też mu się coś należy. -Pies swoje prawa ma. Pełna micha, woda, wyczesana sierść, spacerek – mówi Rafał Jankowski, NSZZ policjantów województwa śląskiego. I nowe psiarnie. Już niebawem w śląskim garnizonie mają zacząć działać takie o najwyższym standardzie. A w zamian za to, pies nie tylko obroni ale i odstraszy… -Pies robi wrażenie, policjant który idzie z psem czuje się na pewno pewniej niż by miał w ten patrol wyjść sam – podkreśla Rafał Jankowski z NSZZ policjantów województwa śląskiego. I tak było od lat. Józef Kogut, były wieloletni komendant policji, psią służbę docenia. A psa traktuje nie jak pomocnika, a partnera. -Jeżeli przewodnik ma na wyposażeniu psa, to wiadomo jest, że chodzi z nim w teren, pełni z nim służbę i to są tak zwani partnerzy. Nazwijmy to umownie – mówi Józef Kogut, były komendant policji w Chorzowie.
 
Jedynie umownie, bo w świetle prawa, pies policyjny, choć na służbie, to nadal zwykły pies. Za jego zranienie grozi kara, taka jak za znęcanie się nad zwierzętami. A wart jest tyle, co kajdanki, broń czy inne wyposażenie policji. -Pies nie jest funkcjonariuszem publicznym, a niestety jest tylko i wyłącznie własnością policji, brzydko mówiąc mieniem policji – mówi kom. Iwona Kuc z KGP w Warszawie. Mówiąc wprost, ktoś kto zaatakuje psa policyjnego może odpowiedzieć za uszkodzenie lub zniszczenie mienia. Choć trudno oprzeć się wrażeniu, że dla przewodników pracujących z nimi na co dzień, są zdecydowanie kimś więcej. -Przede wszystkim jest przyjacielem, na którego mogę liczyć no i partnerem w codziennej służbie –  dodaje asp. Marcin Dzwonek, przewodnik psa policyjnego.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button