Muzeum miejskie w Wodzisławiu Śląskim

Największą grupę eksponatów stanowią zabytki archeologiczne pochodzące z grodziska plemienia Golęszyców w Lubomi. Są to przede wszystkim naczynia gliniane lub ich fragmenty, a także narzędzia, ozdoby i broń. Ponadto w kolekcji występiją także zespoły zabytków reprezentujących epokę kamienia, epokę brązu, epokę żelaza, wczesne średniowiecze i średniowiecze.

Najciekawsze eksponaty prezentowane są na wystawach stałych: – „Ziemia rybnicko – wodzisławska w pradziejach”, – „Wczesne średniowiecze – grodzisko w Lubomi”, – „Miasto Wodzisław w średniowieczu i czasach późniejszych”.

Prowadzone są także ratownicze badania archeologiczne na terenie starego miasta. Do najcenniejszych zabytków historycznych Muzeum należy kolekcja sztandarów. Część z nich to sztandary polskich towarzystw i organizacji oraz sztandary powstańcze ufundowane przez Związek Powstańców Śląskich w latach międzywojennych. Są one sukcesywnie poddawane profesjonalnej konserwacji.

Muzeum posiada również ciekawy zbiór pamiątek dotyczących powstań śląskich i plebiscytu oraz okresu przyłączenia Wodzisławia do Polski. Prezentowane są one obecnie na stałej wystawie historycznej pt. „Lata powstań śląskich i plebiscytu na Ziemi Wodzisławskiej”. Z

Ciąg dalszy artykułu poniżej

abytki kultury ludowej i robotniczej gromadzi Dział Kultury Regionu. W zbiorach znajdują się m. in. narzędzia kowalskie, ciesielskie i piekarnicze, stare meble i przybory kuchenne. Szczególnie cennym eksponatem jest pochodzący z połowy XIX wieku obraz „Opatrzność Boża” kilka lat temu poddany gruntownej konserwacji. Zabytki prezentowane są na dwóch stałych wystawach: „Z dziejów śląskiego rzemiosła” i „W śląskiej kuchni”.

Prócz tego w zbiorach Działu znajdują się dzieła twórców nieprofesjonalnych, z których duża część powstała zainspirowana Wodzisławiem i okolicami.

Poza wystawami stałymi w muzeum organizowane są również wystawy czasowe o różnorodnej tematyce, m.in.: „Od pieczęci do herbu” czy „W drodze do stajenki”.

Muzeum jest czynne we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 10:00 do 14:30, w środy od 12:00 do 17:00

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button