Muzeum Wsi Opolskiej

W ciągu prawie 50 lat działalności Muzeum stworzona została bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego, która – w połączeniu z szeroką ofertą muzealną, taką jak imprezy plenerowe, wystawy, konkursy i pokazy – stanowi niezwykłą atrakcję regionu. Obiekty usytuowane są tak, aby grupowały się z jednej strony w zagrody reprezentatywne dla poszczególnych warstw społeczno-ekonomicznych, z drugiej strony – w większe zespoły przedstawiające subregiony Opolszczyzny. Przy wejściu usytuowano w większości obiekty z terenów lewobrzeżnych (południowych), w środku – obiekty z powiatu opolskiego, a od strony północnej – obiekty z terenów prawobrzeżnych (północnych) Śląska Opolskiego. Pierwszym obiektem postawionym na terenie Muzeum w 1967 r, był mały spichlerz pochodzący ze wsi Sternalice z powiatu oleskiego.
Muzeum Wsi Opolskiejpowołano do życia w 1961 roku . Określony został zakres zadań dla Muzeum, wśród których znalazło się: gromadzenie, konserwacja, naukowe opracowanie i udostępnianie zabytków kultury ludowej Śląska Opolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem drewnianego budownictwa ludowego.
W kwietniu 1966r Muzeum uzyskało statut i pełną samodzielność jako jednostka autonomiczna o zasięgu regionalnym. Podporządkowana i finansowana początkowo przez Wojewódzką Radę Narodową, potem Urząd Wojewódzki, a obecnie Urząd Marszałkowski w Opolu.
Podwaliny pod Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu położył już w 1955r.- Stanisław Bronicz, kierownik Działu Etnografii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, późniejszy pierwszy dyrektor opolskiego skansenu. Zapoczątkował on w latach 1956-58 organizowane we współpracy z Instytutem Historii Kultury Materialnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie penetracje i badania naukowe na Śląsku Opolskim, które doprowadziły do zebrania stosunkowo obfitego materiału dokumentacyjnego i opracowania listy ponad 20 obiektów zabytkowych, wytypowanych w pierwszej kolejności do przeniesienia na teren przyszłego muzeum.
W 1964 roku opracowane zostały „Założenia programowe Muzeum Wsi Opolskiej”, które zakładały docelowo przeniesienie na teren przyszłego muzeum ok. 70 obiektów małej i dużej architektury wiejskiej. W oparciu o te założenia powstał projekt zagospodarowania przestrzennego Muzeum Wsi Opolskiej.
Przyznany dla Muzeum teren obejmował obszar 10 ha płaskiego, mało zadrzewionego dawnego poligonu wojskowego we wsi Bierkowice, ok. 6 km od centrum Opola (w kierunku zachodnim). Teren ten kształtem zbliżony do kwadratu w dużym stopniu wpłynął na opracowany w 1967r. projekt zagospodarowania przestrzennego muzeum oraz na stan obecny muzeum i jego ekspozycję.
W sezonie muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godz.10.00 – 18.00 (wstęp do godz.17.30). Poniedziałek – wstęp bezpłatny.
Po sezonie, w okresie od połowy października do połowy kwietnia następnego roku, udostępniane są do zwiedzania tereny parkowe bez możliwości obejrzenia wnętrz obiektów zabytkowych i wystaw czasowych. Muzeum jest czynne w dni robocze, w godz. 10.00 – 15.00. Poniedziałek – wstęp bezpłatny.
Muzeum prowadzi stałą sprzedaż wyrobów sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, pamiątek i wydawnictw.
Obok Muzeum znajduje się„Karczma u Karola Malajki” serwująca potrawy kuchni śląskie.
Muzeum prowadzi cykle lekcji muzealnych i konkursów. A także jest organizatorem imprezplenerowych, wystaw i warsztatów.