Bieganie na świeżym powietrzu to bardzo przyjemna czynność. Oczywiście początki bywają trudne, ale w konsekwencji biegacze zazwyczaj uwielbiają wszystko, co związane z tym sportem. Niestety w pewnych warunkach, np. wysokiego stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu, trening na dworze nie jest zalecany. Wtedy można go przeprowadzić w domu, korzystając z bieżni magnetycznej i przy okazji wykonując parę innych ćwiczeń siłowych lub ogólnorozwojowych.
Bieżnia elektryczna to świetny wybór
Bieżnie oferowane są przez wielu producentów. Na rynku dostępne są modele kompaktowe, czyli składane, można je też kupić w profesjonalnej, zazwyczaj bardziej zabudowanej odsłonie. Jednak najważniejszą różnicą pomiędzy bieżniami jest rodzaj napędu – tu wyróżniamy mechaniczny i elektryczny. Opcja wykorzystująca silnik jest zawsze droższa, ale przy okazji też o wiele bardziej przyjemna w użytkowaniu i mniej awaryjna.
Przede wszystkim dopasowanie do wagi i wzrostu
Kupując bieżnię, trzeba pamiętać, że w domu będzie ona zajmować sporo miejsca. Im wyższy jej użytkownik, tym dłuższy powinien być pas biegowy. Dla standardowego wzrostu około 170-180 cm taśma powinna mieć wymiar około 120 x 40 cm. To wartość minimalna, trzeba jednak pamiętać o tym, że im dłuższa bieżnia, tym większy komfort korzystania z niej. Dlatego warto szukać modelu z pasem 140-centymetrowym, jednak trzeba mieć wtedy na uwadze, że ceny są nieco wyższe i oscylują powyżej 2000 zł. Wybierając sprzęt, dobrze jest też zajrzeć do przygotowanej przez producenta tabeli informacyjnej, w której podane jest zazwyczaj maksymalne dopuszczane obciążenie wagowe.
Moc silnika i plany treningowe
Aby komfortowo biegać, silnik powinien dysponować zapasem mocy około 2 KM. Im lepszy wariant, tym szybciej można biec – przykładowo silnik 6 KM daje możliwość biegu z prędkością 22 km/h. Spory wybór modeli o różnych napędach ma w swojej ofercie sklep sportowy sprzedający bieżnie elektryczne – prosportowy.pl. Wśród propozycji można znaleźć też te, które mają mocno rozbudowany elektroniczny interfejs użytkownika. Wśród opcji znajdują się często również plany treningowe, czyli predefiniowane ustawienia, pomagające dostosować ćwiczenia do potrzeb i poziomu zaawansowania domowego biegacza.
Inne ważne cechy bieżni
Oprócz powyższych czynników można także zwrócić uwagę na to, jak wygląda system amortyzacji. Im bardziej zaawansowany, tym lepsze odczucia biegowe i mniejsze problemy związane z obciążeniem stawów. Niektóre egzemplarze mają też możliwość regulacji kąta nachylenia, dzięki czemu można poczuć się podobnie, jak w terenie wyżynnym lub górskim. Podczas zakupu należy spytać też o głośność pracy danego modelu. Coraz istotniejsze stają się również funkcje multimedialne – od prostego odtwarzacza mp3, aż po kilku calowe wyświetlacze z możliwością obsługiwania aplikacji, np. YouTube.
W trakcie korzystania z bieżni nie można zapominać o odpowiednim ubiorze, w szczególności o butach do biegania. Przed treningiem warto się również rozgrzać – jak zrobić to w sposób efektywny, można przeczytać w artykule pt.: „Bieżnia magnetyczna – jak wykonać rozgrzewkę przed treningiem?”.
źródło: artykuł partnera