Napęd do wiedzy – Politechnika Śląska włączona do projektu firmy Volvo

Naukowcy z Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej zostali włączeni do najnowszego projektu firmy Volvo. Przez kilka miesięcy testowali zbiorniki na paliwo z biomasy albo gazu ziemnego. – Mniej więcej wiemy czego można się spodziewać. Bezpieczeństwo osób badających to jest priorytet w tych badaniach, dlatego były one prowadzone na poligonie wojskowym – wyjaśnia dr inż. Grzegorz Kubica, Wydział Transportu, Politechnika Śląska.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to właśnie oni będą mieli spory udział w stworzeniu samochodu na jedno z najbardziej ekologicznych paliw na świecie. W porównaniu do oleju napędowego zapewnia ono aż o 95% mniejszą emisję dwutlenku węgla. – Jesteśmy doskonale przygotowani do prowadzenia takich badań. Nawet jeżeli nie posiadamy stosownego wyposażenia, to jesteśmy w stanie to wyposażenie w bardzo krótkim czasie skompletować – zapewnia dr inż. Paweł Fabiś, Wydział Transportu, Politechnika Śląska.
O wiele trudniej skompletować załogę. Dlatego coraz częściej przedsiębiorcy zacierają ręce widząc, co dzieje się za murami takich szkół. Wyjść im naprzeciw postanowił Marcin Szczygieł. W swojej pracy doktorskiej stworzył prototyp nowego silnika. W całej Polsce nad stworzeniem podobnych pracuje się jeszcze na dwóch uczelniach.
Takie projekty są motorem napędowym dla innych śląskich naukowców. A że coraz więcej firm współpracuje z uczelniami, to i o dofinansowanie badań jest łatwiej. – Rynki wymagają tego, aby te badania były prowadzone. Firmy i przedsiębiorstwa zwracają się do nas coraz częściej, dlatego że widzą w Politechnice Śląskiej dobrego partnera – rzetelnego, dobrze przygotowanego, dobrze wyposażonego – mówi Andrzej Kowalik, Wydział Elektryczny, Politechnika Śląska. Takiego jak zespół, który stworzył bezzałogowy samolot zwiadowczo-patrolowy, który właśnie z Gliwic trafił do polskiej armii.
– Takie projekty wymagają zgromadzenia ludzi o jakimś potencjale myśli inżynierskiej i myślę, że to jest jeden z naszych największych sukcesów – mówi Wojciech Szumiński, firma Flytronic. Sukces, który osiągnęli oni, czyli załoga złożona prawie w stu procentach z absolwentów Politechniki Śląskiej.