Napędzanie świat – energooszczędna choinka

Pierwsza w Polsce energooszczędna choinka napędzana siłą ludzkich mięśni. 3 tysiące lampek na 7-metrowym drzewku rozbłysło błyskawicznie. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Oświetlenie napędza system 6. rowerów, prądnic i akumulatorów. Ekolodzy w ten właśnie sposób chcą przed świętami zachęcić mieszkańców Bielska – Białej do oszczędzania prądu. – To co od nas zależy to oszczędzanie prądu w miejscu pracy, w szkole, w domu. Do tego zachęcamy, dlatego mamy energooszczędne oświetlenie na naszej choince – mówi Wojciech Owczarz, Fundacja Ekologiczna “Arka”.
Nowoczesne lampki ledowe zużywają zdecydowanie mniej energii niż zwykłe żarówki. – Pobiera bardzo mało energii, dla przykładu taka żarówka ledowa, to jest 0,3 wata, czyli dopiero 300 takich lampek daje nam zużycie na poziomie żarówki stuwatowej – tłumaczy Magdalena Rusinek, Tauron Polska Energia.
Z informacji Instytut na rzecz Ekorozwoju wynika, że każdego roku Polacy marnują ponad 2 mln MWh energii. Tyle produkuje średniej wielkości elektrownia. Tracimy przez to rocznie ponad 830 mln złotych. By jednak oko nacieszyć miasta na świątecznych iluminacjach oszczędzać nie zamierzają. W samych tylko Katowicach na ten cel wydano w tym roku 250 tysięcy złotych. – Jest to kwota utrzymania, montażu i kupna nowych elementów oświetlenia świątecznego. Jeśli chodzi o koszt to w ciągu takiego świątecznego sezonu, to koszt 30 tys. złotych – koszt samej energii – informuje Jakub Jarząbek, UM w Katowicach.
Ekolodzy podkreślają, że zmieniając nieznacznie nasze codzienne nawyki, jesteśmy w stanie zaoszczędzić w naszych domach aż 15% energii. – Nie można nikomu zabronić świętowania w taki sposób, w jaki on tego potrzebuje, wyrażania radości ze świąt, ale dobrze jeżeli przy okazji, od czasu do czasu myślimy jakby ograniczyć zużycie energii – mówi Agata Jasik, nauczycielka, Szkoła Podstawowa w Bronowie.
Pomyśleć warto przy zakupie choinki. Ta naturalna jest zdecydowanie bardziej przyjazna nie tylko nam, ale i ziemi. Sztuczna nie dość, że produkowana ze szkodliwych substancji, to bardzo dla środowiska naturalnego uciążliwa. – Okres rozpadu takiej choinki wynosi 200 – 300 lat, a są uczeni, którzy mówią, że ta choinka z polichlorku rozpadnie się dopiero po 2 tys. lat – informuje Krzysztof Chojecki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.
Ta bielska “choinka z klimatem” rozświetlona będzie aż do Wigilii. Każdy może ją 'zasilić' – wystarczy tylko siąść i popedałować.