NATO widzi "pozytywne sygnaly" w stosunkach z Rosją
– Różnimy się poglądami w wielu sprawach. Gruzja jest jedną z nich, lecz nie może to przesłaniać faktu, że wspólne są zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa – powiedział Rasmussen niewielkiej grupie zagranicznych dziennikarzy podczas wizyty w Turcji, która jest członkiem NATO.
NATO i Rosja wznowiły w czerwcu formalną współpracę, zamrożoną po ubiegłorocznej wojnie rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową.
Rasmussen, który stanął na czele Sojuszu w sierpniu, powiedział, że NATO i Rosja muszą pracować wspólnie w celu zwalczania terroryzmu, zapobiegania rozprzestrzenianiu broni jądrowej i w celu walki z piractwem morskim.
NATO, jak pisze Reuters, ma nadzieję, że bliższe kontakty z Moskwą pozwolą na zawarcie porozumienia w sprawie tranzytu przez teren Rosji sprzętu wojskowego do Afganistanu. Obecnie NATO korzysta z narażonej na ustawiczne ataki drogi przez Pakistan.
Niektórzy członkowie NATO są jednak zdania, że zbliżenie stosunków z Rosją nie powinno odbywać się kosztem ewentualnego członkostwa w Sojuszu byłych republik radzieckich: Gruzji i Ukrainy. Obietnica tego członkostwa bardzo zirytowała Moskwę.