Patronaty

Nie chcesz, aby twoje sprawy skończyły się w sądzie? Skorzystaj z bezpłatnej porady mediatora podczas Międzynarodowego Dnia Mediacji

W tych dniach w sądach, prokuraturach i innych miejscach w całej Polsce mediatorzy PCM będą udzielać bezpłatnych porad i konsultacji, wyjaśniać znaczenie i korzyści płynące z alternatywnej metody porozumienia jako sposobu rozwiązywania sporów, który jest skuteczniejszym i tańszym rozwiązaniem niż proces sadowy.

Czym jest mediacja? To jedna z lepszych dróg rozwiązywania problemów i sytuacji konfliktowych.

 „Nie znając przyczyny, nie poznamy prawdy” – myśl Arystotelesa sprawdza się w mediacji. Jak to działa? Mediacja to rozmowa stron uwikłanych w konflikt, w trakcie której dążą one do wypracowania konstruktywnego rozwiązania
i znalezienia porozumienia. Mediator jako osoba trzecia, niezaangażowana w spór „pośredniczy” pomiędzy stronami konfliktu, pomaga im go rozwiązać i osiągnąć porozumienie. Pomaga dostrzec to, co będzie dla wszystkich pożyteczne i sprawiedliwe. Poznanie punktu widzenia drugiej strony na kwestie sporne, motywów postępowania, towarzyszących temu odczuć i wrażeń, niejednokrotnie zmienia podejście osób zaangażowanych w spór. Jest to możliwe w trakcie mediacji. Mediator często pełni więc rolę tłumacza głęboko ukrytych intencji, pomaga w nawiązania dialogu. Jego celem jest wsparcie w doprowadzeniu do porozumienia skłóconych stron, tak, by nikt nie czuł się przegrany.

Mediacja, jako sposób rozwiązywania konfliktów może być stosowana w rożnych rodzajach sporów, w sprawach cywilnych, gospodarczych, karnych, rodzinnych, które już toczą się przed sądem jak i w tych, które do sądu jeszcze nie trafiły.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Lista miejsc, w których mediatorzy PCM będą wyjaśniać istotę i rolę mediacji, w dniach 14-19 października 2013 r., znajduję się na stronie www.mediator.org.pl.

PCM aktywnie wspiera popularyzację mediacji w Polsce jako alternatywną metodę rozwiązywania konfliktów i sporów. Zajmuje się również promowaniem idei sprawiedliwości naprawczej wśród przedstawicieli polskiego wymiaru sprawiedliwości (sędziów, prokuratorów, służb jednostek penitencjarnych).

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button