RegionWiadomość dnia

Niebezpieczna praca. Rozpoczęły się Targi BHP w Katowicach

Często wypadki przy pracy kończą się tragicznie. – Najważniejszym aspektem ratownika jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Jeżeli osoba, która udziela pierwszej pomocy potrafi ogarnąć całą sytuację, odnaleźć się w tej sytuacji i przede wszystkim nie panikować nawet nie posiadając specjalistycznej wiedzy, to potrafi skutecznie ratować drugiego człowieka – podkreśla Adam Szyszka, Ośrodek Szkolenia Medycznego “Trauma”. W tak dramatycznych sytuacjach liczy się każda sekunda. Tutaj nie ma miejsca na strach i panikę. Opanowanie może uratować niejedno ludzkie życie. Tym bardziej, że liczba wypadków odniesionych w miejscu pracy rośnie.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w województwie śląskim zgłoszono prawie 1400 poszkodowanych w wypadkach. Jedna szósta z nich zakończyła się dla pracowników najgorszym. Prawie dla czterystu pracowników doznało w wypadkach ciężkich obrażeń. – Potwierdza się to i wynika to z naszych obserwacji i badań, że ponad połowa wypadków jest spowodowana przez tak zwany czynnik ludzki, czyli przez zachowanie nas samych– wyjaśnia Michał Olesiak, Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach. To właśnie w branży budowlanej wypadków jest najwięcej. Na drugim miejscu pod tym względem jest przetwórstwo przemysłowe. Na wypadki w miejscu pracy szczególnie narażeni są też górnicy. – Rutyna, przede wszystkim rutyna plus przeświadczenie, że jak zrobiłem to tysiąc razy, to tysiąc pierwszy się uda. Najczęściej tak nie jest – zaznacza Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

I jedyne co można zrobić, to ograniczyć ich tragiczne skutki. Nadajnik natychmiast zawiadomi przełożonego i służby ratownicze o wypadku. – Jeżeli pracownik się nie rusza, a upadł z wysokości tak jak pokazujemy na filmie jest możliwość, że to urządzenie samo wezwie pomocy z informacją o tym, w którym miejscu znajduje się pracownik. Jeżeli jest to teren otwarty używamy sygnału GPS– tłumaczy Jan Parkita, firma Kontel. Na rynku nie brakuje też urządzeń, które zadbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale i higienę pracy. – Produkty są przede wszystkim przeznaczone do szpitali, do domów spokojnej starości, jak najbardziej biura. Wszędzie gdzie kontakt jest z ludźmi, gdzie przedstawiamy się, dotykamy sobie dłoni – mówi Paula Gretner, firma Sebastian, bezdotykowa dezynfekcja rąk

Koszty utrzymania bezpieczeństwa w miejscu pracy są bardzo wysokie. Oszczędzanie na nim może jednak kosztować jeszcze więcej. Bo cena jest najwyższa- ludzkie zdrowie i życie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button