RegionWiadomość dnia

Niebezpieczne lampki dla dzieci

 Szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że 3 modele lampek dziecięcych produkcji krajowej zakwestionowano z uwagi na istotny charakter niezgodności z zasadniczymi wymaganiami mający wpływ na bezpieczeństwo użytkowania, w tym przypadku przez dzieci. Badane lampki wyprodukowane w Kozach koło Bielska-Białej i Kętrzynie posiadające ceramiczne podstawy w kształcie zwierzątek i postaci bajkowych przedstawiających m. in. „Kubusia Puchatka”, „Osiołka”, siedzącego słonika,  żabki kaczora czy zająca oferowane były do sprzedaży w kontrolowanych sklepach na terenie Bytomia, Piekar Śląskich i Katowic.

Wszystkie zostały zakwestionowane ze względu na niewłaściwą konstrukcję. Wyroby zakwalifikowano do grupy przenośnych opraw oświetleniowych dla dzieci i poddano ocenie w oparciu o postanowienia właściwych norm. Także producenci w zamieszczonych ofertach internetowych informowali, że są to lampki dziecięce. W wyniku badań stwierdzono, że konstrukcje opraw dla dzieci wykonane zostały w II klasie ochronności przeciwporażeniowej, gdyż napięcie zasilania, wynoszące 230V prądu przemiennego doprowadzone było dwużyłowymi przewodami, poprzez wyłączniki jednobiegunowe bezpośrednio do styków oprawki na żarówkę.

Wymagania dotyczące przenośnych opraw oświetleniowych dla dzieci określone w obowiązującej normie dopuszczają wykonanie takich opraw w II klasie ochrony, pod warunkiem zastosowania transformatora bądź przekształtnika wytwarzającego napięcie o wartości nie przekraczającej 24V! Konstrukcja oprawy oświetleniowej powinna zatem w całości spełniać wymagania III klasy ochrony przeciwporażeniowej to znaczy napięcie zasilania doprowadzone do oprawy nie powinno przekraczać wartości 24V i pochodzić z transformatora lub przetwornika zapewniającego trwałe połączenie elektryczne z oprawą. Krótko mówiąc oceniane wyroby nie spełniały powyższych wymogów i stwarzały realne zagrożenie dla najmłodszych użytkowników. Świadczy to niestety o liberalnym podejściu producentów do kwestii przeznaczenia wyrobu i podporządkowaniu wymogów bezpieczeństwa działaniom komercyjnym.

Ustalenia kontrolne stały się podstawą do wydania decyzji zakazujących dalszego przekazywania użytkownikowi, konsumentowi i sprzedawcy zakwestionowanych lampek. Sprawy przekazano do organu nadzoru w Warszawie celem wszczęcia postępowania administracyjnego.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button