KrajRegion

Jakie niebezpieczne zwierzęta żyją w Polsce? Oto TOP 6 groźnych zwierząt

Nie tylko w tropikach należy uważać na groźne zwierzaki. Niebezpieczne zwierzęta zasiedlają także tereny naszego kraju.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Choć na co dzień nie musimy się obawiać ataku lwa czy rekina, w Polsce żyją i mają się całkiem dobrze niebezpieczne zwierzęta. Można je spotkać nie tylko na górskich szlakach, ale również w pozornie bezpiecznych miejscach, jak łąka czy środek miasta.

Jakie niebezpieczne zwierzęta żyją w Polsce i jak zachować się podczas bezpośredniego kontaktu z nimi?

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Występuje na terenie całego kraju, a najczęściej można ją spotkać wygrzewającą się na kamieniach na obrzeżach lasów lub na ścieżkach czy drogach. Występuje również tam, gdzie może się łatwo ukryć, czyli na torfowiskach, w gęstych zaroślach, norach innych zwierząt oraz szczelinach skalnych. Najczęściej można na nie wpaść wiosną (w kwietniu i maju), kiedy mają okres godowy.

 

Cechy charakterystyczne

Wąż ten może występować w wielu ubarwieniach, natomiast od strony brzusznej ciała zazwyczaj jest jaśniej ubarwiony. Charakterystyczną cechą tego gada jest wstęga kainowa, czyli ciemny zygzak na grzbiecie (niewidoczny przy czarnym ubarwieniu), a także pionowa źrenica, nie występująca u żadnego innego węża w Polsce.

 

Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą

Żmija zygzakowata jest płochliwa i unika kontaktu z człowiekiem, podobnie jak większość dzikich zwierząt. Do ataku może dojść, gdy przypadkowo ją nadepniemy lub spróbujemy złapać. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, seniorów, osób z chorobami układu krążenia, a także dla osób pod wpływem alkoholu.

Po ukąszeniu należy niezwłocznie pomóc poszkodowanemu poprzez:

  • obmycie miejsca ukąszenia (np. wodą lub nadmanganianem potasu)

  • ograniczenie rozprzestrzeniania się jadu poprzez unieruchomienie poszkodowanego (ukąszonej części ciała)

  • przetransportowanie ukąszonej osoby do szpitala w celu podania surowicy lub wezwanie pogotowia

 

Dzik

Ten popularny i liczny gatunek zamieszkujący Polskę jest spokrewniony ze świnią domową. Daje się we znaki nie tylko rolnikom, którym plądruje uprawy, ale także mieszkańcom miast. Liczebność dzika w Polsce przez lata gwałtownie wzrosła, przez co zwierzę te można spotkać praktycznie wszędzie.

 

Spotkanie z dzikiem

Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy spotkamy samicę z warchlakami – czując zagrożenie, może stać się agresywna i zaatakować. Masa ciała dzika, ostre kły, szybkość i zaciekłość w bronieniu potomstwa mogą przeważyć na jego korzyść w starciu jeden na jeden. Przy spotkaniu należy zachować spokój i w żaden sposób nie prowokować (gwałtownymi ruchami). Jeśli nie zostaliśmy przez niego zauważeni, najlepiej niepostrzeżenie się oddalić. Gdy zwierzę nas zauważyło, stańmy w bezruchu i poczekajmy, aż się oddali.

 

Szerszeń

Ostatnio burzę wśród Polaków wywołała informacja o szerszeniu azjatyckim, największym i najgroźniejszym szerszeniu świata, który dotarł do Europy. Co prawda, jest o wiele groźniejszy dla pszczół, niż dla ludzi, jednak nie można zaprzeczyć, że jego gabaryty mogą budzić przerażenie – długość ciała szerszenia azjatyckiego może osiągnąć nawet 5 cm. Jak przewidują specjaliści, jego pojawienie się w Polsce jest tylko kwestią czasu.

Póki co w kraju możemy spotkać się na co dzień z szerszeniem europejskim – zarówno przebywając w terenach zielonych, jak i w centrum miasta w pobliżu parku czy skweru. Jego użądlenie może być śmiertelnie groźne dla osób uczulonych na jad, natomiast dla osoby nieuczulonej nie powinno stanowić większego zagrożenia. Ponadto szerszenie są z natury spokojniejsze, niż osy i dużo trudniej je sprowokować do ataku.

 

Jak zachować się w przypadku ukąszenia? Przeczytaj artykuł!

Osy i szerszenie – czy są niebezpieczne? Jak się przy nich zachować?

 

Kleszcz

Ten pajęczak jest szczególnie niebezpieczny z jednego powodu – jest nosicielem wielu chorób m.in. boreliozy czy wirusowego zapalenia płuc. Możemy zostać zakażeni poprzez ukąszenie, a spotkanie kleszcze jest nietrudne. Pajęczaki te występują na terenie całej Polski, można je spotkać w trawach i poszyciu leśnym.

Wybierając się na wycieczkę do lasu, pamiętajmy zatem o odpowiednim ubraniu oraz zastosowaniu preparatów odstraszających kleszcze. Po powrocie z lasu lub terenów zielonych należy dokładnie zbadać swoje ciało. W przypadku zauważenia pajęczaka, powinniśmy go jak najszybciej usunąć, a później obserwować miejsce ukąszenia. W przypadku zauważenia rumienia lub obrzęku, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza.

 

KLESZCZE – PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Co należy wiedzieć o kleszczach? Jak ustrzec się przed ukłuciem? [WSZYSTKO O KLESZCZACH]

 

Wilk

W całej Polsce wilki znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową, a ich populacja z roku na rok rośnie (według danych GUS, liczebność wilków w Polsce wynosi około 2 tysiące osobników). Najczęściej można je spotkać w terenach górskich, lasach i na równinach.

Jak powiedział w wywiadzie dla GazetaLubuska.pl Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody w Fundacji WWF Polska, wilki są z natury płochliwe i trzymają człowieka na dystans, a ich ataki na ludzi dotyczą sytuacji zmiany naturalnego behawioru wilka (na przykład przez dokarmianie lub trzymanie w niewoli) lub spotkania osobnika chorego.

 

Spotkanie z wilkiem

Jeśli jednak napotkamy na drodze wilka, należy pamiętać o tym, by nie podchodzić do niego zbyt blisko i pod żadnym pozorem nie uciekać. Zachowując spokój, wycofajmy się powoli tyłem. Możemy także spróbować zrobić wszystko, by odstraszyć zwierzę, zachowując się głośno, krzycząc czy biorąc do ręki duży przedmiot.

 

Niedźwiedź brunatny

Chyba nikt nie chciałby spotkać na swojej drodze niedźwiedzia brunatnego – i słusznie, bo choć z reguły są to spokojne zwierzęta, bywają niesłychanie groźne. Niedźwiedzie brunatne w Polsce zasiedlają całe Karpaty i są objęte ochroną gatunkową.

 

Spotkanie z niedźwiedziem

Chcąc uniknąć spotkania z tym imponującym zwierzęciem, w gęstym lesie zachowaj czujność, a w górach nie zbaczaj z wyznaczonych ścieżek. Będąc zmuszonym zejść z wyznaczonego szlaku, zachowuj się głośno – gwiżdż lub mów. W ten sposób możesz uniknąć spotkania z niedźwiedziem, który z reguły trzyma człowieka na dystans. Pamiętaj, że zaskoczenie jest najczęstszą przyczyną ataku ze strony niedźwiedzia. Wypatruj jego śladów i unikaj miejsc bezpośredniego kontaktu (gęste zarośla, miejsca obfitujące w leśne owoce lub padlinę).

Jeśli jednak napotkasz to zwierzę na swojej drodze, zachowaj spokój i nie ulegaj panice, nie uciekaj. Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeśli pozostałeś dla niedźwiedzia niezauważony, nie ściągaj na siebie jego uwagi i wycofaj się cicho, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. W przypadku, gdy niedźwiedź cię zauważył, pozostań na swoim miejscu. Jeśli niedźwiedź stanął na dwóch łapach, bada otoczenie – nie oznacza to, że ma zamiar cię zaatakować! Daj mu chwilę na zorientowanie się, że ma do czynienia z człowiekiem – mów niskim, stanowczym głosem, nie patrząc drapieżnikowi w oczy (zwierzęta odbierają to jako sygnał agresji). Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś, zachowując spokój.

Szczegóły postępowania w przypadku spotkania niedźwiedzia brunatnego na swojej drodze można znaleźć w kwartalniku „Chrońmy Przyrodę Ojczystą” w artykule opracowanym przez zespół Carpathian Brown Bear Project.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Unijny Certyfikat COVID czyli paszport covidowy już od lipca. Jak go zdobyć?

Likwidacja oddziałów covidowych na Śląsku. Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej otwiera wszystkie oddziały

Szczepienia w szkołach. Uczniowie będą mogli się zaszczepić we wrześniu

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button