Niemcy/ Bartoszewski na obchodach 20. rocznicy pokojowej rewolucji

Na zaproszenie przewodniczącego parlamentu krajowego Brandenburgii Guntera Fritscha Bartoszewski wygłosił okolicznościowe przemówienie na uroczystości w związku z 20. rocznicą pokojowej rewolucji w d. NRD i zburzenia muru berlińskiego.
Jak podkreślił Bartoszewski, demokratyczna, pokojowa rewolucja 1989 r. w krajach Europy Środkowej i Wschodniej to “wspólne, europejskie doświadczenie, które łączy”.
Nieporozumieniem określił swoistą konkurencję między poszczególnymi krajami regionu o to, który naród odegrał najważniejszą rolę w wydarzeniach przed 20 laty.
– Polacy i Niemcy powinni razem obchodzić jubileusz 1989 r. – ocenił minister.
Przypomniał, że polska “Solidarność” uważała, iż prawo Niemców z d. NRD do samostanowienia musi być uznane, co stało się jednym z podstawowych kanonów polityki zagranicznej pierwszego niekomunistycznego rządu polskiego.
– Wręcz symboliczne znaczenie miało to, że mur berliński został pokonany właśnie w tym czasie, gdy ówczesny kanclerz RFN Helmut Kohl przebywał z wizytą w Warszawie – przypomniał.
Zawarcie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie w 1991 r. potwierdziło strategiczny cel Polski, jakim było członkostwo we wspólnocie europejskiej, i raz na zawsze usunęło problem zachodniej granicy Polski – podkreślał Bartoszewski.
W środowej uroczystości, która odbyła się w poczdamskim kościele św. Mikołaja, wzięli udział również były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker oraz premier Brandenburgii Matthias Platzeck.