Świat

Niemcy szukają w Polsce uczniów

Niemieckie izby rzemieślnicze już informują polskie szkoły o możliwości podejmowania nauki za Odrą. Na przykład w szkołach w Słubicach obywają się dni informacyjne dla uczniów i ich rodziców. Kształcenie zawodowe w Niemczech trwa dwa lub trzy lata i odbywa się w tzw. systemie dualnym. Polega on na tym, że uczeń ma zajęcia równolegle w szkole i w firmie. Praktyka w przedsiębiorstwie odbywa się na podstawie umowy między zakładem a uczniem. Otrzymuje on od pracodawcy wynagrodzenie. Firma opłaca też za niego składki ubezpieczeniowe.

Jak wylicza “Dziennik Gazeta Prawna”, w zależności od branży w pierwszym roku nauki uczeń niemieckiej szkoły zawodowej może zarobić od 200 do 600 euro miesięcznie. W kolejnych latach nauki wynagrodzenie rośnie. Na przykład w trzeciej klasie budowlanki przyszły murarz zarobi miesięcznie prawie 1 tysiąc euro, a stolarz niemal 500 euro. W Polsce uczeń trzeciej klasy zawodówki zarabia około 200 złotych miesięcznie.

Nasi uczniowie muszą się liczyć z tym, że choć niemiecka szkoła będzie dla nich bezpłatna (sfinansuje ją land), nauka w Niemczech wiąże się z dużymi kosztami. Polak sam będzie płacić za mieszkanie, wyżywienie czy dojazdy do firm kształcących. Musi też znać język niemiecki.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button