Nieruchomości najatrakcyjniejszą lokatą kapitału aż dla 40% Polaków

Według statystyk ponad 60% Polaków nigdy nie inwestowało. Pozostałe 40% coraz rzadziej sięga po lokaty bankowe – nie tyle ze względu na inflację, ile na mało atrakcyjne oferty banków. Tylko od początku 2021 roku nasi rodacy wypłacili ponad 170 miliardów złotych z kont oszczędnościowych, rezygnując z tej formy lokowania pieniędzy.
Jaka jest aktualnie najczęstsza forma inwestowania w naszym kraju? Analitycy rynku odpowiadają: inwestycje mieszkaniowe. Wraz z zespołem portalu nieruchomości mieszkaniowych Korter.com.pl analizujemy najnowszy raport Assay Index – Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków.
Polak oszczędny?
Według danych raportu firmy doradczo-finansowej Assay Group:
- Blisko 44 proc. Polaków w ogóle nie ma oszczędności. Większość z nich to mieszkańcy małych miast (o ludności do 20 tys.) w wieku od 55 do 64 lat, nieposiadający wykształcenia wyższego oraz osoby, których dochody wynoszą poniżej 2000 złotych na miesiąc.
- Pozostałe 56 proc. posiada jakiekolwiek aktywa finansowe – w ponad połowie przypadków są to kwoty poniżej 30 000 złotych. Przy tym co czwarta osoba trzyma pieniądze „w skarpecie”.
- Najwięcej oszczędzają mężczyźni w wieku od 45 do 54 lat, a najmniej – osoby młode, w wieku od 18 do 24 lat.
Jedynie 6 proc. Polaków posiada oszczędności w wysokości ponad 100 000 złotych i blisko 8 proc. posiada środki, na które można przeżyć rok, nie pracując.
Ponad 60 proc. Polaków nie rozważa opcji inwestowania – z powodu braku wiedzy na ten temat lub przez brak środków finansowych.
W co inwestujemy?
W raporcie Assey Group znajdziemy dane o tym, że wśród popularnych form inwestowania są akcje, fundusze inwestycyjne i kryptowaluty (blisko 12-13 proc.), handel walutami, obligacje (inwestycyjne i korporacyjne), polisy inwestycyjne (od 4 do 10 proc.).
Liderem dla inwestorów pozostają nieruchomości – plasują w rankingu najpopularniejszych form lokowania kapitału z wynikiem aż 58 proc. Tak wysokie wskaźniki są efektem tego, że polska mieszkaniówka od lat wyróżnia się tendencją wzrostową, i inwestor może liczyć na zwiększenie wartości ulokowanego w nieruchomości kapitału nawet o 25% (w warunkach zachowania bieżącej dynamiki rynku).
Na drugim miejscu są metale szlachetne, zwłaszcza złoto – udział tej formy inwestowania wyniósł blisko 33 proc.
Ogólny obraz inwestora
Na podstawie danych z raportu „Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków” możemy sporządzić uogólniony obraz polskiego inwestora.
Jest to mężczyzna w wieku średnim lub starszym, mieszkaniec dużego miasta, posiadający wykształcenie wyższe i inwestujący głównie w nieruchomości.
Analitycy jednak podkreślają, że wskaźnik gotowości inwestycyjnej jest bezpośrednio związany z ogólnym poziomem dobrobytu finansowego w kraju – przykładowo, w Szwecji, Danii czy Norwegii liczba ta wynosi ok. 70 pkt., podczas gdy w Polsce tylko 33 pkt.
Możemy więc oczekiwać, że wzrost dochodów i stabilności finansowej Polaków przyczyni się do ich aktywniejszego udziału w działalności inwestycyjnej.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera