RegionWiadomość dnia

Niesamowite! W Zabrzu podczas prac remontowych odkryto cenny skarb! [ZDJĘCIA]

Na terenie dawnej kopalni „Królowa Luiza” – części rewitalizowanego obecnie kompleksu Sztolni Królowa Luiza – dokonano niezwykłego odkrycia historycznej dokumentacji kopalnianej. Teczki z dokumentami, plany i rysunki techniczne, mapy pokładów węgla, książki pomiarowe i kontrolne, korespondencje z lat 1901 – 1988 dotyczące głównie kopalni „Królowa Luiza – Zabrze” spoczywały przez lata w nieużytkowanym budynku dawnej stacji ratowniczej. Ze względu na zły stan zachowania, z budynku tego nie korzystano już od ponad 20 lat. Odkrycia dokonali pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego, dokonujący inwentaryzacji i opróżniający pomieszczenia budynku.

ZDJĘCIA: Na terenie Kopalni Luiza odkryto cenne dokumenty. Chociaż to papier – muzealników cieszy bardziej, niż złoto

Wśród archiwalnych dokumentów znajdują się między innymi cenne akta koncesyjne szybów „Krug” i „Wilhelmina – Wyzwolenie” z rysunkami i opisami technicznymi szybów i urządzeń szybowych. Sporą część znaleziska stanowią akta Królewskiej Inspekcji Górniczej z Zabrza, dotyczące działalności kopalni „Królowa Luiza”, w tym między innymi mapy i plany terenów kopalni, dokładne plany infrastruktury kopalnianej (plac drzewny, sieć torowisk wąskotorowych i połączeń z Niemiecką Koleją Państwową, plany zbiorników wodnych, budynków i hałd). Odtwarzają one archiwalny obraz, który nie istnieje w obecnym krajobrazie miasta.

Wiele dokumentów ma dobrze zachowane pieczęcie i znaki firmowe. Zachowały się także dokumenty dotyczące obiektów spoza Zabrza, lecz blisko związanych z kopalnią i zarządzającą nią spółką Preussag A.G. Prawdziwa gratka dla znawców architektury to korespondencja dyrekcji Pruskiej Górniczej i Hutniczej Spółki Akcyjnej w Zabrzu, do której należała kopalnia, z biurem projektowym znanych architektów doby modernizmu Fritza Schuppa i Martina Kremmera. Byli oni uczniami słynnych Zillmanów, twórców min. Nikiszowca i Giszowca. Uwagę historyków powinna przykuć także korespondencja pomiędzy hrabią von Ballestrem a polskim Głównym Urzędem Likwidacyjnym w sprawie konfliktów związanych z przejęciem jego majątku przez Rzeczpospolitą Polską po podziale Górnego Śląska.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Odkrycie archiwalnego skarbu zbiegło się w czasie z pracami Muzeum nad przygotowaniem wystawy dotyczącej historii kopalni „Królowa Luiza – Zabrze”, która mieścić się będzie w zabytkowym budynku dawnej stacji sprężarek obok szybu „Carnall”. Część znalezisk, po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich, na pewno będzie wykorzystana i pokazywana na tej wystawie.

Nadal poszukiwane są także kolejne pamiątki po kopalni, których odnalezienie mogłoby wzbogacić przyszłą wystawę. Dlatego muzealnicy z Zabrza zapraszają wszystkich, którzy mają jakiekolwiek pamiątki i przedmioty związane z kopalnią „Królowa Luiza – Zabrze”. Mogą to być fotografie, dokumenty, plakietki, pocztówki, mundury itp. Takie pamiątki można przekazywać Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które tworzy właśnie unikalną wystawę.

Przedmioty pracownicy muzeum proszą przynosić do budynku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy ul. 3. Maja 19 w dniach 08 i 22 marca w godzinach 10.00-14.00.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button