Nobel 2009 z fizjologii i medycyny za odkrycie telomerów i telomerazy

Badaczki Carol Greider (Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore) razem z Elizabeth Blackburn zidentyfikowały enzym – telomerazę, która odpowiada za wydłużanie telomerów. Nadmierna aktywność telomerazy może sprawić, że wadliwe komórki staną się nieśmiertelne i zapoczątkują rozwój nowotworu.
“Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii honoruje ludzi, którzy są bezpośrednio lub pośrednio zaangażowani w badania dotyczące starzenia się komórki i całego organizmu” – oceniła w rozmowie z PAP prof. Ewa Sikora z Wydziału Nauk Biologicznych Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Jak wyjaśniła Sikora, telomery odgrywają bardzo dużą rolę w procesie starzenia komórkowego i w procesie starzenia się całego organizmu. “Mają również olbrzymie znaczenie w procesie nowotworzenia.Starzenie komórkowe i transformacja komórki w komórkę nowotworową, to są dwie strony tego samego medalu“- powiedziała.
“Starzenie komórkowe i transformacja komórki w komórkę nowotworową, to są dwie strony tego samego medalu“
Gdy komórka się zestarzeje, to nie może już ulec transformacji nowotworowej i właśnie tu telomery odgrywają olbrzymią rolę.
“Komórka w procesie starzenia się, czyli zatrzymania nieodwracalnego podziału, skraca z każdym podziałem telomery. Natomiast komórki nowotworowe nie mogą skracać telomerów, dlatego że mają aktywną telomerazę, która telomery im wydłuża” – tłumaczyła Sikora.
“Wykazano, że w komórkach osób, które chorują na choroby układu krążenia występują znacznie krótsze telomery, niż u osób w tym samym wieku, które nie cierpią na to schorzenie” – wskazała Sikora.
“Są to odkrycia wyjątkowej wagi” – ocenił prof. Piotr Stępień, naukowiec z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Nagroda w wysokości 10 mln koron szwedzkich (1,42 mln dolarów) zostanie podzielona równo między laureatów.