Noc Muzeów 2011 w województwie śląskim

To będzie twarda walka o turystów. Zmierzy się w niej kilkadziesiąt śląskich i zagłębiowskich muzeów. – Zakucie w dyby, jako atrakcja. Tak o tym można powiedzieć, bo myślę, że dla wielu będzie to ciekawe doświadczenie. Wiadomo, że nie będą zaraz biczować – mówi Krzysztof Dulko, rzecznik prasowy muzeum w Będzinie. W Będzinie z pewnością nauczą tego, co średniowieczni rycerze potrafili najlepiej. Będzie można samemu stać się jednym z nich, poznać tajniki walki mieczem i nauczyć się strzelania z łuku. – Żadnych udawanych walk, żadnych inscenizacji, tylko tak jak się walczyło kiedyś. Czysta bitwa, bez żadnych ograniczeń – oznajmia Witold Wroński.
Ograniczeń w zwiedzaniu nie będzie też w Pszczynie. Za drzwiami muzeum będą działy się prawdziwe cuda. Na co dzień spokojne, już wkrótce Muzeum Zamkowe, zmieni się w turystyczny kocioł. – Ja jestem tu już naprawdę wiele lat, jestem częścią tego muzeum i ciągle jestem zaskakiwana – zaznacza Cecylia Gałaszek, Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Dlatego wracają również zwiedzający, zwłaszcza w noc muzeów. Wtedy w komnatach pojawiają się eksponaty, zwykle głęboko schowane w magazynach. – Są to ciekawe przedmioty, których już dzisiaj nie ma. Nie będę w szczegółach opowiadać o tej wystawie – może lepiej pokażemy – dodaje Cecylia Gałaszek.
Na przykład motocykl z początku wieku. Zasilany gazem z karbidową lampką. Jednak to, co z reguły najbardziej ożywia równie martwe ekspozycje, to ludzie. W Pszczynie w tym roku będą to duchy dawnych mieszkańców zamku. Wraz z zachodem słońca rozpocznie się nietypowa gra terenowa. – My jesteśmy pionkami, a więc mamy kartę z zadaniami, mamy mapę. Rozwiązując pewne wskazówki, zagadki szukamy klucza – tłumaczy Piotr Łapa, Urząd Miasta w Pszczynie. Udział będzie bezpłatny, ale by wygrać trzeba będzie się przygotować. – W ubiegłym roku gra opierała się o skarby księcia Henryka XI. Dlatego jakby sam tytuł wskazywał, że trzeba się przygotować z biografii księcia. Coś wiedzieć na jego temat – wyjaśnia Piotr Sosna, Biuro Informacji Turystycznej w Pszczynie.
To tylko niektóre z niespodzianek. Największą – ma być noc w zabytkowej kopalni Guido. W ubiegłym roku pod ziemią odtworzono krainę Narnii. To co będzie się tu działo w nocy z soboty na niedzielę, jest pilnie strzeżoną tajemnicą.
Więcej informacji o nocnym zwiedzaniu atrakcji województwa śląskiego znaleźć można na stronie noc-muzeow.pl