KategorieKultura i rozrywka

Noktowizor myśliwski – jak wybrać najlepszy?

Noktowizory to urządzenia optyczne, które już od wielu lat są wykorzystywane przez zapalonych myśliwych. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest obserwacja zwierzyny nocą lub w miejscach, gdzie dostęp do światła jest ograniczony. Noktowizja jest technologią niezbędną podczas szukania śladów, tropienia, a także przy rozpoznawaniu terenu. Chociaż powstała z myślą o wojsku i służbach wywiadowczych, z powodzeniem jest wykorzystywana w innych dziedzinach.

 

Noktowizor składa się z kilku elementów – obiektywu, wzmacniacza obrazu, okularu, elektroniki sterującej oraz zasilania. Podstawą jego działania jest wzmacniacz obrazu, który dodatkowo zwiększa również natężenie światła. Zaawansowane technologicznie noktowizory wyposażone są w opcję odłączenia zasilania w sytuacji, gdy dostęp światła się powiększy. Noktowizory nie powinny być stosowane w świetle dziennym, ponieważ wówczas mogą ulec uszkodzeniu. Obiektyw tego urządzenia jest w stanie skupić rozproszone światło księżyca i gwiazd, a także promieniowanie podczerwone. Noktowizory najnowszych generacji wyposażone są w fotokatody o wysokiej czułości, które potrafią wzmocnić obraz nawet w mało korzystnych warunkach (przy szczątkowym świetle). Noktowizory dzielą się na:

  1. analogowe – wykazują lepszą odporność na czynniki atmosferyczne, ale szybciej się zużywają,
  2. cyfrowe – bardziej żywotne i odporne na mocne źródła światła, obraz jest przetwarzany cyfrowo, posiadają możliwość podłączenia zewnętrznego rejestratora.

Noktowizja w myślistwie

Noktowizor myśliwski - jak wybrać najlepszy? (fot. mat. partnera)
Noktowizor myśliwski – jak wybrać najlepszy? (fot. mat. partnera)

Początkowo noktowizory były wykorzystywane wyłącznie w sferze militarnej. Z biegiem lat urządzenia spowszechniały, a myśliwi zaczęli je chętnie zabierać na nocne wyprawy do lasu. Noktowizory zyskały uznanie myśliwych przede wszystkim ze względu na to, że nie zdradzają położenia osoby, która z nich korzysta. Wykorzystywanie przez myśliwych urządzeń optycznych, które przetwarzają obraz, było do 2019 roku zakazane w polskim prawie. Obecnie można je stosować wyłącznie do obserwacji dzikiej zwierzyny, strzelanie z ich pomocą jest zabronione. Do obserwacji zwierząt z ambony najlepszym rozwiązaniem jest lornetka termowizyjna, która nie męczy wzroku. Jeśli jednak myśliwy zechce wycelować, może to zrobić z pomocą monokulara noktowizyjnego, który umożliwia obserwację zwierzyny jednym okiem, a drugie może skupić się na celowaniu. Monokulary, ze względu na swoje rozmiary, są bardzo poręczne i można je schować w kieszeni. Do dyspozycji myśliwych w sprzedaży są również gogle noktowizyjne, dzięki którym można prowadzić obserwację, nie używając do tego rąk (gogle znajdują się na głowie). Niedawno na rynku pojawiły się noktowizory wielofunkcyjne, które łączą w sobie obserwację z celowaniem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu noktowizora?

Wybierając odpowiedni noktowizor, warto zwrócić uwagę na jego powiększenie, które odpowiada za jakość obrazu i właściwości urządzenia.  Istotną kwestią jest również generacja noktowizora. Noktowizory pierwszej generacji nie poradzą sobie ze światłem szczątkowym. Urządzenia drugiej generacji będą sprawnie działać nawet przy całkowitym braku oświetlenia. Dobór urządzenia noktowizyjnego uzależniony jest od sposobu, w jaki będzie ono użytkowane. Nie zaleca się kupowania używanego sprzętu, ponieważ nigdy nie wiadomo w jaki sposób był traktowany przez poprzedniego właściciela. Takie urządzenie może być uszkodzone, a jego żywotność krótsza. Należy również pamiętać, aby noktowizor pochodził z zaufanego źródła. Takim miejscem jest sklep internetowy ircsklep.pl, którego asortyment obejmuje m. in. urządzenia noktowizyjne, termowizyjne, fotopułapki, sprzęt myśliwski i szpiegowski. Firma zajmuje się nie tylko sprzedażą wspomnianych produktów, ale również ich serwisem.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

źródło: artykuł partnera

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button