Region

Nowa waluta

Z ręki, do ręki. A jak trzeba to i trzecia ręka pomoże. Kto bardziej obrotny na obrocie bilonem może skorzystać. –Chętnych na pewno na to będzie dużo, bo to wiadomo, że takie coś to zawsze jest pamiątka, a co dzieci później z tym zrobią, bo ja to dla dzieci oczywiście kupuję na przyszłość to już ich sprawa – mówi Gabriela Rochowska, mieszkanka Rudy Śląskiej.

Spokojna przyszłość, ale najpierw krok w przeszłość.- Przede wszystkim zaskoczeniem dla mnie jest to, że poznają mnie, bo już od 160-lat nie gościłem w tym mieście, a ludzie dalej o mnie pamiętają – mówi Michał Piotrowski vel Karol Godula.

A przypominać mają monety. Miedziane talary Goduli, a tak naprawdę żetony monetarne mają promować miasto. I jak mówi osoba, która wprowadziła talary do obiegu, postać wybita na monecie, jest nieprzypadkowa. – Karol Godula, to gdyby żył współcześnie to powiedzielibyśmy, że jest nawet takim polskim, śląskim Bill Gatesem – powiedział Andrzej Piotrowski, UM Ruda Śląska.

A Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej byłby jego Microsoftem. Monety, które pojawiły się w obiegu będą pełnoprawnym środkiem płatniczym w wybranych sklepach. – Jeden pan płacił na razie nie ma za bardzo zainteresowania, jedynie kupnem – mówi Barbara Kachel, kasjerka.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Trudno się dziwić. Odstać w jednej kolejce, żeby w drugiej wydać? Do Krzysztofa Stanka, który numizmatyką zajmuje się już prawie 40 lat, pomysł z płaceniem takimi monetami nie do końca przemawia. – Troszeczkę mijałoby się to z celem, natomiast ja radzę po prostu po pierwsze schować sobie na pamiątkę, dla siebie dla potomnych, rozdać komuś w ramach prezentu, poza tym na pewno ta wartość będzie większa niż 5 zł.

Już w takiej chwili wartość każdej monety wzrasta trzykrotnie. Wartość materialna, tę pamiątkową trudno ocenić.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button