Region

Nowe biodro

Józefa Wodniak na ćwiczenia rehabilitacyjne czekała ponad dwa lata. Operacja stawu biodrowego, którą miała 8 dni temu, dała jej szansę na normalne życie: Myślę, że wnuki będą się cieszyć, bo babcia w końcu pójdzie z nimi na spacer.

Przed operacją o spacerze nie było mowy. Teraz każdy krok to niesamowita radość. Cieszyć może również wielki postęp w endoprotezoplastyce. Protezy bioder wykonuje się z ceramiki lub metalu, są one bradzo trwałe i służą pacjentom coraz dłużej. Starsze protezy wytrzymywały przeciętnie od 5 do 15 lat. W przypadku osób w wieku 30 lat to o wiele za krótko i operację w takiej sytuacji należałoby powtórzyć. Nowoczesne protezy to dla 30, 40 letnich pacjentów szansa i możlwość na bardziej efektywną rehabilitację.

O tym, że im wczesniej będzie przeprowadzona operacja, tym lepiej, przekonał się Janusz Okrzesik. Przed zabiegiem najprostsze czynności sprawiały mu tylko ból.  – Jazda samochodem, poruszanie się po schodach, po domu sprawiało ból i niestety była ogrniczona ruchliwość tej nogi – trzeba było się poruszać o kulach – przyznaje pan Janusz – teraz noga jest coraz sprawniejsza, a to dopiero dzień po operacji. Pana  Janusza, podobnie jak innych pacjentów po operacji biodra, czeka rehabilitacja.

– Ćwiczenia powodują, że w  zasadzie bez żadnego bólu, o własnych siłach pacjenci wychodzą ze szpitala, a o to przecież chodzi. Nowa proteza biodra to dla pacjentów pierwszy krok w kierunku normalności – uważa rehabilitantka Krystyna Czeladzka – Krerowicz.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button