Kraj

Nowe miasta na mapie Polski

To konsekwencja rozporządzenia MSWiA z lipca ubiegłego (2010) roku. Dzięki niemu liczba ośrodków miejskich w Polsce wzrosła do 908. Od początku 2009 roku przybyło ich 16. Od tamtego czasu najwięcej miejscowości zyskało status miasta na Podlasiu, Podkarpaciu i w Małopolsce – po cztery w każdym z tych regionów.

Spośród pięciu nowych miast, cztery pełniły tę funkcję dawniej. Czyżew, Nowe Brzesko i Wolbórz utraciły prawa miejskie na mocy ukazu carskiego z 1870 roku. Zmniejszono wówczas liczbę miast, co było karą za udział ich mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. Pruchnik pożegnał się za statusem miasta w 1934 roku. Jedynie Gościno debiutuje w nowej roli.

Aby uzyskać prawa miejskie miejscowości muszą mieć cechy zabudowy miejskiej, posiadać odpowiednią infrastrukturę techniczno – komunalną oraz plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący rozbudowę miasta. Powinno je zamieszkiwać minimum 2 tysiące mieszkańców, choć doświadczenie pokazuje, że nie jest to regułą. Minimum 2/3 ludności musi być zatrudnione poza rolnictwem. Mile widziane jest też – tak jak w przypadku czterech nowych tegorocznych miast – posiadanie praw miejskich w przeszłości.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button