RegionWiadomość dnia

Nowoczesna technologia na torach. Śledź trasę pociągu w komórce

Minuty lecą, a jego jak nie było tak nie ma. – Tutaj nie ma zapowiedzi i jak pociągu nie ma, to wszyscy stoją i nawet nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle przyjedzie– mówi Rafał Pińdziński, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. Na pociąg z Budapesztu do Warszawy pasażerowie musieli czekać przeszło godzinę. W Dąbrowie Górniczej doszło do awarii trakcji. Cierpliwość ich wszystkich została wystawiona na próbę, nikt nikogo tu nie informował o opóźnieniu. – Zdarzają się opóźnienia? Jak zawsze, ale to 5 czy 10 minut, to można sobie posiedzieć. Jeszcze ławki są, więc można siedzieć – mówi Paweł Guzmiński, mieszkaniec Katowic.

W niewiedzy tracąc czas i nerwy. Już wkrótce może się to jednak zmienić. Całą trasę pociągu będzie można obserwować w telefonie. Aplikacja powstała na zlecenie największego kolejowego przewoźnika pasażerskiego w Wielkiej Brytanii. Szczepan Wącław ze swoim zespołem zaprogramował ją w zaledwie cztery miesiące. – Aplikacja umożliwia zaplanowanie podróży z punktu A do punktu B oraz informacje na temat utrudnień – tłumaczy. To ma ułatwić podróżowanie blisko czterem milionom kibiców podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Jak podkreśla jeden z twórców aplikacji, program może trafić również na polski rynek. – Prowadzimy rozmowy z Polskimi Kolejami Państwowymi na temat suportu dla ludzi, używających smartfony tutaj w Polsce – mówi Szczepan Wącław, Fortune Cookie.

Wiadomo, że podobną aplikację za pośrednictwem strony internetowej wprowadzono już w Przewozach Regionalnych oraz w spółce Intercity. – Można zobaczyć, jakie są opóźnienia m.in. Kolei Śląskich. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Chętnie zapoznalibyśmy się z warunkami technicznymi, i jeśli będzie to możliwe, to wprowadzimy je również u nas – zapowiada Adam Warzecha, Koleje Śląskie.

W autobusach tyskiego czy Katowickiego PKM-u od kilku miesięcy funkcjonuje Wifi, czyli bezpłatny Internet. Pozwala on przykładowo za pośrednictwem telefonu kupić bilet.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zdaniem ekspertów wejście nowoczesnej technologii na tory czy drogi jest nieuniknione. – Wszystkie działania związane z wprowadzeniem nowych technologii usprawniają technologie i tworzą nową kulturę podróżowania – stwierdza prof. Marek Sitarz, Politechnika Śląska. Pytanie tylko, czy na tak wysoką kulturę jesteśmy przygotowani. Nowinki techniczne w przestarzałych w większości jeszcze autobusach i pociągach wyglądać mogą nieco groteskowo…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button