RegionWiadomość dnia

Nowy oddział szpitala w Rudzie Śląskiej – Goduli już otwarty! Zobaczcie jak wygląda [ZDJĘCIA]

W pracy zawsze przyświeca mi dewiza by opiekować się pacjentami tak jakby była to moja rodzina – mówi dr Piotr Baron, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Rudzki OAIT uroczyście zostanie otwarty w środę, a od czwartku zostanie włączony do wojewódzkiego systemu ratownictwa i przyjmie pierwszych pacjentów.

To dla mnie ogromne wyzwanie. Kilkanaście lat doświadczeń nabytych u boku wybitnych w dziedzinie anestezjologii profesorów- w Warszawie prof. Zbigniewa Rybickiego, w Krakowie prof. Ryszarda Gajdosza i w Zabrzu u boku prof. Hanny Misiołek, możliwość uczenia się od nich sztuki lekarskiej i organizacji pracy oddziału powinny teraz zaprocentować. Cieszę się, że teraz mogę sprawdzić się jako szef. Kompletując zespołu lekarski zaprosiłem do współpracy specjalistów których dobrze znam i wiem co potrafią. Z większością pracowaliśmy razem w Zabrzu, tam się wyspecjalizowaliśmy – podkreśla dr Baron. 

Szpital utworzył w pełni wyposażony 8-stanowiskowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Ruda Śląska czekała na ten moment 20 lat. Widząc olbrzymią potrzebę poprawienia jakości leczenia i bezpieczeństwa naszych pacjentów i mieszkańców usilnie zabiegaliśmy o to od dłuższego czasu. Inwestycję planowaliśmy od 2014 roku, została zrealizowana w 2015 roku, a kontraktowanie świadczeń przez NFZ zaplanowaliśmy na rok bieżący. Oddział powstał zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 roku w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologi i intensywnej terapii co do ilości łóżek, wielkości i organizacji pomieszczeń, wyposażenia w aparaturę i zabezpieczenia w kadrę medyczną. Większość okolicznych OIOM-ów dopiero się do tego dostosowuje. Miasto, które jest pełnym udziałowcem naszego Szpitala, zainwestowało w sumie 4 miliony złotych, za co bardzo dziękujemy. Ruda Śląska czekała na ten moment ponad 30 lat, a ja jako lekarz pracujący w rudzkim Szpitalu od 25 lat- tłumaczy dr n. med. Sławomir Święchowicz- Prezes Zarządu i Dyrektor Medyczny Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.

Wcześniej dostęp do kwalifikowanej pomocy medycznej dla chorych w stanie krytycznym zarówno w Szpitalu jak i w mieście Ruda Śląska był ograniczony, koniecznym było utworzenie tutaj Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Z uwagi na specyfikę oddziałów zabiegowych, liczbę wykonywanych operacji (rocznie to 4100 zabiegów i ok. 1000 cięć cesarskich), stopień skomplikowania procedur zabiegowych, odsetek pacjentów z licznymi obciążeniami ważnych dla życia narządów, chorych w wieku podeszłym utworzenie w rudzkim Szpitalu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii było bezwzględny warunek dalszego funkcjonowania tej placówki"- dodaje dr n. med. Jacek Karpe, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W oddziałach zabiegowych rudzkiej placówki rocznie wykonuje się ok. 4 100 operacji w tym: kompleksowe operacje nowotworów jamy brzusznej i naczyniowe (w tym endarterektomie poudarowe tetnic szyjnych) endoprotezoplastyki pierwotne i rewizyjne biodra, operacje z zakresu ginekologii onkologicznej, nowotworów krtani czy operacje zaćmy u pacjentów starszych w większości obciążonych kardiologicznie, neurologicznie i internistycznie. W ramach położnictwa na III stopniu referencyjności rocznie odbiera się 2 000 porodów, razem z cięciami cesarskimi. 

Rudzki OAIT wspólnie z Oddziałem Kardiologii został zlokalizowany na I piętrze pawilonu F w części godulskiej Szpitala. W praktyce Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii stanowić będzie "zabezpieczenie" dla pacjentów: Oddziału Ginekologiczno-Położniczego (III stopień referencyjności), Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Oddziału Laryngologicznego, Oddziału Okulistycznego, Oddziału Kardiologii, Oddział Neurologii i Udarowego, Oddziału Chorób Płuc, 3 Oddziałów Chorób Wewnętrznych , Oddziału Psychiatrii oraz chorych przekazywanych z innych ośrodków.

Dla szpitala to bardzo dobra wiadomość. Chorym w stanie krytycznym nie trzeba będzie już szukać miejsca w innym szpitalu, oddalonym często od Rudy Śląskiej o kilkadziesiąt kilometrów i odsyłając narażać ich na transport. Teraz operowanych i leczonych u nas pacjentów, np. z urazami wielonarządowymi od początku do końca możemy nadzorować na miejscu w szpitalu, w ramach jednej hospitalizacji. Wskazania do leczenia na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii są precyzyjnie określone w przepisach, w rudzkim OAIT będą przyjmowani dorośli pacjenci z ciężką niewydolnością jednego lub wielu narządów, wymagającą zaawansowanych technik leczenia np. wentylacji mechanicznej, leczenia nerkozastępczego, inwazyjnego monitorowania układu krążenia"– dodaje dr Urszula Dudzińska zastępca ordynatora OAIT i szefowa Bloku Operacyjnego, pracująca od 27 lat w rudzkim szpitalu.

Oprócz dynamicznie rozwijającej się perinatologii w ciągu ostatnich 5 lat nastąpiły ogromne zmiany w pozostałych obszarach medycznych Szpitala. Wcześniej pacjentów i mieszkańców Rudy Śląskiej zabezpieczał PINK (Pododdział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego) wyposażony w 4 stanowiska nadzoru kardiologicznego i jedno wydzielone OAIT. Większość chorych w stanie ciężkim i wszystkich w stanie krytycznym trzeba było odsyłać do lepiej wyposażonych szpitali w sąsiednich miastach.

 

Obecnie do 6 stanowisk w PINK i 4 w Oddziale Udarowym dołącza 8 stanowisk Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w sumie daje to 18 stanowisk. "To inne spojrzenie na medycynę, przekształcenie szpitalnych łóżek do niedawna opiekuńczych i zachowawczych w łózka intensywne, pozwalające monitorować, diagnozować i leczyć pacjentów na coraz wyższym poziomie, bezpieczniej i coraz szybciej"- dodaje prezes rudzkiego Szpitala dr Święchowicz.

Rocznie w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej hospitalizuje się ok. 20 000 pacjentów i udziela ponad 40 000 porad w ramach Izby Przyjęć. Oddziały szpitalne zabezpieczają mieszkańców Miasta, a Oddział Ginekologiczno-Położniczy, który posiada jako jeden z 3 w regionie III stopień referencyjności zabezpiecza pacjentki z najcięższą patologią ciąży i płodu z całego województwa. 
 

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button