RegionZdrowie

Oczyszczacz powietrza kup latem – dlaczego?

Oczyszczacze powietrza pomagają zwalczać pyły, spaliny, kurz, pyłki roślin czy drobnoustroje. Niezastąpione w walce ze smogiem, jak i alergenami, urządzenia te są nieco uzależnione od warunków pogodowych i pory roku. Warto wziąć to pod uwagę i kupić oczyszczacz powietrza „poza sezonem”. Latem ceny urządzeń są często niższe, pylenie traw, pokrzyw czy bylic osiąga swój najwyższy poziom w roku, a i smog często nie odpuszcza (szczególnie smog fotochemiczny w dużych metropoliach).

 

Smog letni – fakt czy mit?

Występowanie smogu jest powszechnie utożsamiane z miesiącami zimowymi. Wtedy to bowiem do głosu dochodzą piece i kominy domów i zakładów przemysłowych, które przyczyniają się znacznie do tzw. niskiej emisji. Latem jednak transport i ruch samochodowy mocno zanieczyszczają nasze powietrze. Polska zajmuje niechlubne 6. miejsce w Europie pod względem liczby samochodów osobowych na 1000 mieszkańców.

W dużej mierze są to stare samochody, niespełniające najnowszych norm emisji spalin. Tlenki azotu i węgla, jak również pył tworzący się wskutek ścierania nawierzchni czy klocków hamulcowych, wzniecany jest w powietrze, trafiając do naszych płuc. Badania przeprowadzone w Kanadzie dowodzą, iż regularny kontakt z zanieczyszczeniami emitowanymi przez ruch uliczny zwiększa zagrożenie demencją o 7-10%.

Lato czasem alergii

Oprócz smogu fotochemicznego, częstym problemem latem są również pyłki roślin i zarodniki grzybów. Wiedzą o tym zwłaszcza alergicy, którzy zmagają się z pyleniem traw, babki lancetowatej, bylicy czy komosy. Osoby uczulone na zarodniki cladosporium czy alternarii również nie mają łatwego okresu. Pyłki te przenoszone są na duże odległości, bez trudu trafiając do naszych wnętrz, zwłaszcza gdy latem częściej otwieramy okna. Dobry oczyszczacz powietrza może pomóc w profilaktyce alergii, zatrzymując pyłki roślin, gdy tylko pojawią się one w mieszkaniu. Więcej informacji o oczyszczaczach powietrza i ich działaniu (m.in. antyalergicznym) znajdziesz na https://ranking-oczyszczaczy.pl/.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Ranking oczyszczaczy powietrza (foto: materiały partnera)

Dobry oczyszczacz powietrza – jaki powinien być?

Kupując oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  1. Wydajność oczyszczania dopasowana do powierzchni – Współczynnik CADR, który znajdziemy w danych technicznych większości oczyszczaczy powietrza. Jest to istotny wskaźnik, pozwalający oszacować, na jakiej powierzchni sprawdzi się dane urządzenie. Wyraża się go w m3/h. Do skutecznej filtracji pomieszczenia, oczyszczacz powinien być w stanie wymienić powietrze w danym pokoju min. 3 razy w ciągu godziny. Dlatego też dysponując powierzchnią pomieszczenia, warto pomnożyć ją przez jego wysokość (z reguły 2,5-3 m), a następnie przez 3. Otrzymany wynik pokaże nam, jak wydajnego urządzenia (o jakim współczynniku CADR) potrzebujemy.
  2. Odpowiedni zestaw filtrów – Filtr HEPA, węglowy oraz wstępny to sprawdzone połączenie, które zapewnia trwałą ochronę przed smogiem, pyłkami roślin, roztoczami, sierścią, włosami, dymem papierosowym czy szkodliwymi gazami. Więcej o filtrach HEPA przeczytasz tutaj: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/filtry-hepa/
  3. Działanie trybu automatycznego – niezależnie od tego, jak wydajny silnik czy jak skuteczne filtry znajdziemy w oczyszczaczu, to tryb automatyczny pozwala właściwie wykorzystać potencjał urządzenia. Dobrze skonfigurowany, skorelowany z restrykcyjnymi normami jakości powietrza (np. zalecanymi przez UE czy WHO) pozwala dopasować intensywność oczyszczania do aktualnego stanu zanieczyszczeń.
  4. Posiadane funkcje i udogodnienia – moduł wi-fi i aplikacja mobilna, jonizacja, timer, obecność różnych trybów, kółka jezdne, wygodne uchwyty. Warto zwracać na uwagę na udogodnienia, które posiada dany sprzęt. W praktyce wpływają one na komfort użytkowania, pozwalając dopasować pracę oczyszczacza do naszych potrzeb.
  5. Relacja cena do możliwości – Rozpiętość cenowa wśród oczyszczaczy powietrza jest dość duża. Na rynku są zarówno urządzenia, które kosztują 300 zł, jak i takie, za które zapłacić musimy 8000 zł. Nie zawsze znaczy to jednak, że droższy znaczy lepszy.
    Oczyszczacze za kilka tysięcy złotych to z reguły specjalistyczny sprzęt, polecany do konkretnych zastosowań – np. do środowisk medycznych, zakładów chemicznych etc. Przed Na ostateczną cenę wpływ ma wiele czynników, m.in. wydajność oczyszczania, liczba trybów i funkcji, design czy renoma producenta. Dlatego też dobrze sprawdzić jak cena urządzenia ma się do oferowanych możliwości.

Nie warto czekać do zimy

Największy popyt na oczyszczacze powietrza zaobserwować można jesienią i zimą. Początek sezonu grzewczego to czas, kiedy wiele osób poważnie martwi się problemem smogu. Duże zainteresowanie tematem przekłada się na wzrost cen, a czasem również wydłużenie terminów realizacji zamówień. Decydując się na zakup oczyszczacza wiosną czy latem, możemy liczyć na posezonowe wyprzedaże. Wiele modeli oferowanych jest też w niskich cenach ze względu na zbliżające się premiery nowych urządzeń.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button