Chociaż w ostatnich miesiącach wiele osób zdążyło już zapomnieć o obowiązujących obostrzeniach, to nie zapominały o nich osoby z branż, w których występowały restrykcje. Bardziej rygorystyczne limity ponownie obowiązują od 1 grudnia m.in. w gastronomii, hotelach, obiektach sportowych i instytucjach kultury.
-Nie pochowaliśmy żadnych stolików, ale stoły niektóre mamy wykluczone z obsługi, ponieważ musi być odpowiednia odległość pomiędzy stołami. Jeśli przyjdą do nas wszyscy goście zaszczepieni w jednym momencie, to oni mogą siedzieć obok siebie. Jednak jeśli będzie osoba niezaszczepiona i zaszczepiona, to musi być między nimi odpowiednia odległość – mówi Marta Naulewicz, menadżerka w Aioli Katowice.
Również kina wracają do reżimu sprzed kilku miesięcy. Niektórzy mogą spotkać się z sytuacją, że na seans nie wejdą.
-Tutaj w Katowicach myślę, że fajnie działa to, że jesteśmy pewnego rodzaju siecią. To znaczy nawet jeżeli powiedzmy teraz w kinie Światowid na małej sali leci seans filmu Spencer i akurat jest tylu widzów, że wszyscy zapełniają dostępne miejsca, to możemy poprosić widza, żeby przyszedł następnego dnia albo poszedł na film do innego naszego kina. To jest też naszym plusem – mówi Agnieszka Skrzelowska, Silesia Film.
Do wszystkich limitów nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione. Największym problemem przy takich obostrzeniach jest to, że przedsiębiorcy nie mają jak ich respektować. Widzą tylko jedno rozwiązanie.
-Nadanie nam uprawnień do tego, żeby tylko na potrzeby weryfikacji paszportów „covidowych” udostępnić taką możliwość. Nam, jako pracodawcom jak i hotelarzom weryfikującym gości. Dzisiaj to się odbywa tylko na zasadzie pytania, na które gość może odpowiedzieć, ale wcale nie musi. Jeśli nie odpowie, to my z klucza traktujemy tego gościa jako nieszczepionego – mówi Anna Chwałko, Best Wester Hotel Mariacki.
Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!
Poza tym obostrzenia dla niezaszczepionych obowiązują też w kościołach, a w weselach będzie mogło brać udział nie więcej niż 100 osób. Rząd reaguje też na pojawienie się kolejnego wariantu koronawirusa.
-Prowadzimy przegląd kart lokalizacyjnych pasażerów, którzy przybyli do Polski od 15 października i kierujemy ich na badania molekularne w celu wykrycia ewentualnego wariantu. Służby sanitarne zdecydowanie rozszerzyły wywiad epidemiologiczny dla osób, które wróciły z krajów, gdzie występuje wariant omicron – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Między innymi dlatego kwarantanna dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen, została wydłużona do 14 dni. Wszystkie obostrzenia wprowadzone od dzisiaj mają obowiązywać przez niespełna 3 tygodnie, do 17 grudnia.
autor: Łukasz Kądziołka
Śmierć 30-letniej Izabeli w Pszczynie: Są zna
Zaszczepione dzieci z pierwszeństwem do przedszkoli! Sąd uznał, że to nie dyskryminacja