KrajWiadomość dnia

Odeszła Wisława Szymborska

Wisława Szymborska zmarła wczoraj w swoim mieszkaniu w Krakowie. – To jest koniec epoki. To jest żal, że już następnych tomików wierszy nie będzie, to jest świadomość, że odeszła pierwsza dama polskiej poezji – podkreśla prof. Ewa Jaskółowa, Uniwersytet Śląski. “Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny” – pisała poetka. I mimo że napisała ponad trzysta wierszy i otrzymała literacką nagrodę Nobla, to była bardzo skromna. – Ona czuła się najlepiej w kameralnym gronie, kiedy mogła uprawiać swoje teksty. Kiedy mogła wycinać i robić kolaże składające się ze słów i z jej wycinanek. To był jej żywioł. Ona rzeczywiście źle się czuła przed kamerą telewizyjną i mikrofonem radiowym – mówi prof. Jan Miodek.

Zawsze dominowało to, co było w niej chyba najistotniejsze. Właśnie ta nieprawdopodobna autentyczność, ta nieprawdopodobna szczerość wobec wszystkich i wszystkiego – dodaje Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Nawet wobec władz swojego rodzinnego Kórnika, które wiele razy proponowały jej przyjęcie honorowego obywatelstwa miasta. Ostatni raz trzy lata temu. – Odmówiła noblistka kolejny raz. Jedynie stwierdziła, że jeżeli stan zdrowia pozwoli, to przyjedzie na osobiste zaproszenie burmistrza go odwiedzić, jeżeli będzie miał wspaniały rosół – wspomina Antoni Kalisz, wiceburmistrz Kórnika.

Dobry humor nie opuszczał jej nigdy, przynajmniej publicznie. Nie kryła też fascynacji postacią Andrzeja Gołoty oraz, o czym mało kto wie zainteresowania drużyną… Szombierek Bytom. – Po otrzymaniu nagrody Nobla wielu dziennikarzy pytało o różne sprawy i zapytali też o komentarz z mundialu. A Pani Wisława użyła zdania, że kiedy Szombierki spadły z pierwszej ligi, przestała się interesować piłką nożną – opowiada Andrzej Kajzer, prezes Szombierek Bytom.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Po śmierci Wisławy Szymborskiej zainteresowanie jej twórczością na pewno nie zmaleje. Sama poetka w jednym ze swych wierszy, pisała, że “umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button