Odkryto riuny pałaców sprzed 3000 lat w Chinach
Pozostałości obu pałaców, pochodzących z okresu panowania Dynastii Szang-In (ok. 1767-1122 r. p.n.e.) i Zachodniej Dynastii Czou (1122-770 r. p.n.e.), odkryte zostały na terenie wioski Huangzhong na zachodnich przedmieściach Czengdu, stolicy prowincji Syczuan. Zdaniem naukowców z Instytutu Archeologii w Czengdu, odnalezione ruiny są jednym z największych odkryć dokonanych w prowincji Syczuan.
Pozostałości pałaców pochodzą z tego samego okresu co inne ruiny odkryte na starożytnym stanowisku Jinsha w ciągu ostatnich 9 lat, mają podobny do nich układ architektoniczny i sąsiadują z nimi. Zdaniem naukowców, wszystkie budowle należały do tej samej dużej grupy dobrze zorganizowanego starożytnego kompleksu pałacowego, którym rozporządzali najwyżsi władcy, panujący w tej części kraju.
Jak poinformował Zhang Qing, naukowiec z Instytutu Archeologii w Chengdu, najnowsze odkrycie pozwala na określenie lokalizacji tego kompleksu, położonego na terenie stanowiska Jinsha.
Wioska Huangzhong jest położona w odległości 700 metrów na północ od obszaru świątyń w ruinach Jinsha, a prace wykopaliskowe na jej terenie są prowadzone od kwietnia 2007 r. Na obszarze o wymiarach 130 metrów długości i 90 metrów szerokości archeolodzy odkryli dotąd siedem starożytnych budowli z okresu Dynastii Szang-In i Zachodniej Dynastii Czou oraz cztery stanowiska pieców do wypalania ceramiki wraz z fragmentami wyrobów garncarskich i przedmiotami z jadeitu.
Jak wyjaśnił archeolog Zhang Qing, przeprowadzone zostanie badanie porównawcze znaleziska z innymi budowlami pałacowymi z tego okresu i prawdopodobnie odkryte pałace zostaną zrekonstruowane.