Ogólnopolskie Dyktando 2009 już w najbliższą niedzielę

Po raz pierwszy w zabawie wezmą też udział internauci – za pośrednictwem komunikatora Gadu-Gadu. Zarejestrowało się już kilka tysięcy osób, które w ten sposób chcą napisać dyktando.
Ogólnopolskie Dyktando to najstarsza i największa impreza promująca kulturę języka w Polsce. Po raz pierwszy odbyło się w 1987 r. Do tej pory tę narodową klasówkę napisało ponad 51 tys. osób.
Zwycięzca niedzielnego konkursu otrzyma tytuł Mistrza Polskiej Ortografii i 30 tys. zł. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 15 i 5 tys. zł. Nagrody ufundował urząd marszałkowski woj. śląskiego.
Rejestracja uczestników zakończyła się na początku listopada, decydowała kolejność zgłoszeń. Trzeba też było spełniać regulaminowe warunki – w imprezie nie mogą brać udziału osoby poniżej 16. roku życia i absolwenci polonistyki.
Dyktando napisze blisko 1300 osób z całego kraju. 1057 z nich spotka się w Górnośląskim Centrum Kultury (GCK), reszta – która znalazła się na liście rezerwowej – napisze tekst w sąsiadującym z GCK Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
Tylko osoby piszące w GCK będą mogły walczyć o tytuł Mistrza Polskiej Ortografii. Ci, którzy znaleźli się na liście rezerwowej mają jednak szansę znaleźć się liście zasadniczej, jeśli ktoś z niej wypadnie – podają organizatorzy. Listę osób zakwalifikowanych do konkursu oraz listę rezerwową można znaleźć na stronie www.dyktando.info.pl.
Dyktando będą też pisać w domach użytkownicy komunikatora Gadu-Gadu. Warunkiem jest ściągnięcie najnowszej wersji programu, w której wyłączono słownik, samoczynnie poprawiający błędy. Jak podali w czwartek przedstawiciele GG, dotychczas zarejestrowało się kilka tysięcy osób. Ostateczna liczba uczestników będzie znana w niedzielę.
W tym roku autorami tekstu dyktanda są profesorowie Jerzy Bralczyk i przewodniczący Rady Języka Polskiego PAN Andrzej Markowski. Prof. Markowski zapowiadał, że dyktando jak co roku będzie bardzo trudne. Chodzi przecież o to, by w zabawie wyłowić największych znawców ortografii – wyjaśniał.
Od 1993 r. w kolejnych edycjach Dyktanda biorą udział goście specjalni. W przeszłości byli to m.in. aktorzy, sportowcy i politycy. W tym roku z ortograficznymi zawiłościami zmierzą się prezydenci kilkunastu polskich miast. Są wśród nich prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Bytomia – Piotr Koj i Katowic – Piotr Uszok. Laureaci konkursu na “Bezbłędnego prezydenta” otrzymają prace autorstwa Andrzeja Pągowskiego z dedykacją artysty.
Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, później w GCK, a w 2005 i 2007 r. w Spodku. Dyktanda organizowano również poza granicami kraju, np. we Francji, Austrii, na Litwie i Białorusi. Autorami najeżonych ortograficznymi pułapkami tekstów są co roku wybitni językoznawcy. Przez wszystkie lata tylko trzem uczestnikom udało się napisać dyktando bezbłędnie.