Region

Opryski na komary i kleszcze w Katowicach

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Katowic ponownie zostaną przeprowadzone opryski na komary i kleszcze w mieście. Działania obecnie są przygotowywane, tak by opryski przeprowadzić w najbliższych tygodniach. Wykonawca deklaruje zdolność do wykonania oprysku do połowy czerwca, jednak bardzo dużą rolę będą odgrywać tu warunki atmosferyczne – kilka następujących po sobie nocy bez deszczu.

 

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne, stąd zdecydowaliśmy się na opryski w aż jedenastu lokalizacjach miasta. Prawie połowa terenów Katowic to tereny zielone. Lokalizacje obejmujące opryski to parki i skwery, z których korzystamy w drodze do pracy, na zakupy – wtedy bardzo często zapominamy o zabezpieczeniu się przed insektami i stajemy się ich ofiarami – informuje Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas spacerów i innych aktywności na wolnym powietrzu – ważny jest odpowiedni ubiór oraz zastosowanie indywidualnych środków odstraszających, które pozwolą nam się zabezpieczyć m. in. przed kleszczami. W momencie, kiedy znajdziemy kleszcza na swojej skórze należy go niezwłocznie usunąć, a następnie miejsce to zdezynfekować. Wszelkie wątpliwości najlepiej konsultować z lekarzem. Aby zminimalizować zagrożenie zachorowania na boreliozę w Katowicach zostaną przeprowadzone specjalne opryski.

– Opryski zostaną przeprowadzone w Parkach: Budnioka, Zadole, Giszowieckim, Powstańców Śląskich i Kościuszki, a także na Placach: Wolności, Rady Europy, Hlonda, Gwarków. Wybrane lokalizacje to miejsca, z których często korzystamy poruszając się po mieście – nie tylko w celach rekreacyjnych, kiedy pamiętamy o odpowiednim zabezpieczeniu się przed insektami – mówi Mieczysław Wołosz, Dyrektor ZZM Katowice. – Dodatkowo oprysk zrealizowany będzie w rejonie powstającej ścieżki edukacyjnej w Katowickim Parku Leśnym. Chcemy, by to miejsce było bezpieczną atrakcją dla mieszkańców Katowic – dodaje dyrektor.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Szacowany koszt oprysku w jedenastu lokalizacjach to około 20 tys. zł.

 

(źr: UM Katowice)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Przecież takie środki zabijają tysiące chronionych gatunków zwierząt. To jest sprawa dla prokuratury. Gdzie jest GIOŚ? Gdzie jest inspekcja sanitarna. To jest bararzyństwo ścigane prawem!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button