Ośmiu Wspaniałych w Częstochowie

– Jako bardzo młodzi ludzie zaczęliście od tej lepszej strony, od dawania, nie brania – powiedział.
Wspaniałą czwórkę wyłoniono na podstawie rozmów przeprowadzonych w ostatnią sobotę, 7 marca. W gronie jurorów tradycyjnie znaleźli się przedstawiciele różnych instytucji i profesji: Łucja Szota – długoletni pedagog, Jarosław Jeziorowski – zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Anna Woźnicka z Biblioteki Miejskiej, Joanna Biczak – doradca metodyczny ds. wych. dzieci i młodzieży, Magdalena Bach – psycholog, Robert Kępa – pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych, Joanna Bar – Redaktor Pulsu Regionu, Filip Kuśmierski – szef Młodzieżowej Rady Miasta oraz Joanna Krygier – jedna z laureatów wcześniejszych edycji. Wspaniali z rąk wiceprezydenta Bogumiła Sobusia odebrali dyplomy uznania i drobne upominki. Nagrodą dla nich jest również 5 dniowa wycieczka Szlakiem Piastowskim.
W tym konkursie nie ma jednego zwycięzcy – wszyscy wybrańcy są traktowani równorzędnie. Tradycyjnie, spośród nich wybrano jedną osobę, która reprezentować będzie Częstochowę podczas ogólnopolskiego finału konkursu w Warszawie w dniach 17-18 kwietnia. W tym roku reprezentantem będzie Paweł Bilski z Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego.
Uroczysta Gala podsumowująca konkurs odbędzie się w Poznaniu, 5-7 czerwca. Sylwetki osób wyłonionych w konkursie „Ośmiu Wspaniałych” 2009 Na konkurs wpłynęło 12 wniosków z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w kategorii indywidualnej oraz 1 wniosek grupy 12 osób (kategoria Grupa).
Paweł Bilski – uczeń klasy III Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego Od 3 lat działa w Szkolnym Kole Wolontariatu. Kiedyś w aptece zobaczył niepozorny apel – „Ratujmy życie chorej Antosi” (wymagającej operacji w łonie matki) i postanowił jej pomóc. Prosił księży proboszczów z różnych parafii i uzyskał od nich pozwolenie na zbiórkę pieniędzy przed kościołami. Zebrał 4 tys. zł. Dzięki przeprowadzonej w Monachium przez wybitnego profesora operacji, dziewczynka przyszła na świat zdrowa. Dwukrotnie był wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestniczył akcjach PCK „Czerwonokrzyska gwiazdka” i „Wielkanoc z PCK”. Zbierał pieniądze w hipermarketach na paczki dla osób ubogich oraz angażował się mocno w działalność statutową PCK. Otacza szczególną opieką swego niepełnosprawnego kolegę, a na tle rówieśników wyróżnia się korzystnie swoją postawą, potrafiąc kiedy trzeba reagować dyskretnie i skutecznie. Stale współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Serce”. „To szczęście, że mogę zaoferować pomoc, kiedy ktoś jej potrzebuje” – mówi o sobie. Będzie reprezentował Częstochowę w finale ogólnopolskim konkursu.
Wśród wspaniałęj ósemki znaleźli się też: Jacek Caban, Cyprian Jesionowski i Magdalena Tasarz.