Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Pałac Kultury Zagłębia to przykład ówczesnego stylu architektonicznego lubującego się w ciężkim, bogatym wystroju wnętrz i okazałości. Obiekt posiada 60 tys. m3 i pow. 4700 m2, salę widowiskową na 705 miejsc ze sceną obrotową, zapleczem scenicznym, marmurowe hole liczące 1900 m2.
Podstawową funkcją PKZ jest umożliwienie mieszkańcom obcowania z kulturą i sztuką. PKZ realizuje projekty z zakresu „Edukacji kulturalnej , upowszechniania i ochrony kultury w tym również ludowej” – „Szkoła Tradycji”, „Spotkania z Żywym Słowem”, „Wychowanie Przez Sztukę”, „Umysł Otwarty”. PKZ oeruje takźe koncerty wokalno-muzyczne, występy artystyczne, realizacje sceniczne, literackie, kabaretony, pokazy kinematograficzne, zajęcia umuzykalniające i taneczne.
W Pałacu Kultury Zagłębia funkcjonują: Orkiestra Kameralna Zagłębia Dąbrowskiego, Miejska Orkiestra Dęta z grupą „Mażoretek”, Teatr Otwarty PKZ, Grupy Kabaretowe, Młodzieżowe zespoły rockowe, Dziecięce Zespoły taneczno – wokalno – ruchowe, Warsztaty literackie, Sekcje plastyczno – artystyczne, Zespoły wokalno – instrumentalne osób dorosłych, Zespoły wokalno – taneczne dziecięce, formacje tańca towarzyskiego i nowoczesnego, Kapela ludowa PKZ, Zespół folklorystyczny „PKZ-Gołowianie”, Sekcje Amatorskiego Ruchu Artystycznego (Kluby Osiedlowe PKZ , Świetlice Środowiskowe PKZ), Galeria sztuki w ramach której funkcjonują zajęcia edukacyjne i arteterapia.
Historia Pałacu Kultury
Pomysł budowy nowoczesnego Domu Kultury dla miasta Dąbrowy Górniczej zrodził się w lutym 1945 roku. Ówczesny wojewoda śląsko-dąbrowski, gen. Aleksander Zawadzki zasugerował dąbrowskim władzom budowę nowoczesnej placówki kulturalnej. W 1949 roku powołano Komitet Budowy Domu Kultury. Po zatwierdzeniu projektu szkicowego przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, „Miastoprojekt” w Katowicach przystąpił do wykonania dokumentacji. Projektantem domu kultury był znany architekt Zbigniew Rzepecki. W maju 1951 roku rozpoczęto wznoszenie obiektu. 11 stycznia 1958 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury Zagłębia (DPK). Kubatura Pałacu Kultury wynosi 60 tys. m3 . Z 4700m2 powierzchni użytkowej około 1900m2 przypada na duże i reprezentacyjne hole.
Pierwszym dyrektorem Pałacu Kultury był Karol Ścieżka-wieloletni działacz kulturalny. Po półtorarocznym administrowaniu placówką miejsce dyrektorskie zajął Józef Sznych. Od 15 września 1959 roku obowiązki dyrektora przejął Tadeusz Kupiec- kierownik administracyjny, wieloletni działacz Związku Walki Młodych i Związku Młodzieży Polskiej. Po wizytacji DPK przeprowadzonej przez Wydział Kultury PWRN i Wojewódzki Ośrodek Kulturalno- Oświatowy w Katowicach zmieniono władze i nowym dyrektorem placówki został mgr Marian Mikuta- specjalista w zakresie pracy kulturalno- wychowawczej. Kolejnym dyrektorem placówki został z dniem 1 czerwca 1960 roku Stefan Sojecki, znany przedwojenny artysta estradowy i konferansjer. Już w styczniu 1961 roku opuścił on DPK, przenosząc się na stałe do Poznania. Praktycznie przez pół roku Dom Kultury pozostawał bez kierownictwa, które usiłował zastąpić kierownik administracyjny Bolesław Gosek. 1 czerwca 1961 roku stanowisko dyrektora obiął mgr Henryk Stachowicz-ekonomista, który zarządzał placówką do grudnia 1968 roku. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Dąbrowie Górniczej powierzyło z dniem 1 stycznia 1969 roku funkcję dyrektora Pałacu kultury Zagłębia wieloletniemu kierownikowi miejscowego Referatu Kultury, Włodzimierzowi Starościakowi. Kolejna zmiana kierownictwa placówki nastąpiła w roku 1975, 15 czerwca Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej zatrudnił na to stanowisko mgr Ludwika Roka-absolwenta Wydziału Dyrygentów Wokalnych i Instrumentalnych Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Do struktury organizacyjnej PKZ wprowadzono stanowisko zastępcy dyrektora ds. merytorycznych, powierzając je 15 października 1975 roku Marii Kuśmirek, a z dniem 1 października 1977 roku mgr Maria Kuśmirek obięła funkcję dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia
Miejska Orkiestra Dęta
Powstała jesienią 1999 r. z inicjatywy ówczesnych władz miasta Dąbrowy Górniczej. Orkiestra liczy 40 muzyków. Oprócz tradycyjnego repertuaru marszowego orkiestra prezentuje przeboje polskie i zagraniczne o charakterze rozrywkowym. Poza uroczystościami miejskimi Orkiestra obsługuje przemarsze i festiwale w innych miastach. Od roku 2003 Orkiertra jest współorganizatorem cyklicznej imprezy: Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych w Dąbrowie Górniczej.
Od maja 2005r. z Orkiestrą funkcjonuje grupa „Mażoretek”.
Orkiestra Kameralna
W lutym 2004r. powołana została do życia Orkiestra Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej działającej przy Pałacu Kultury Zagłębia. Członkami Orkiestry zostali młodzi instrumentaliści, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. We wrześniu 2004r. orkiestra ta uzyskała oficjalną nazwę Orkiestra Kameralna Zagłębia Dąbrowskiego. Zespół ma w repertuarze liczne koncerty okolicznościowe, edukacyjne, tematyczne i monotematyczne m.in uczestnictwo w Festiwalu im. Michała Spisaka. Z orkiestrą występowali znani soliści, wokaliści scen polskich m.in. Kazimierz Kowalski , Juliusz Ursyn Niemcewicz i inni. Wyjątkowym wydarzeniem artystycznym był udział w specjalnym koncercie Totus Tuus poświęconemu pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II z udziałem o. Leona Knabita oraz solistów śpiewaków.
Ruch Amatorski Pałacu Kultury Zagłębia
Amatorski Ruch Artystyczny ukierunkowany jest przede wszystkim na pracę z dziećmi i młodzieżą, ale umożliwia także uczestnictwo osób dorosłych, pragnących zaspokoić własne potrzeby artystyczne. Poprzez formy działalności artystycznej ruch amatorski stara się spełnić następujące cele dydaktyczne: wychowawczy – mający na celu zabezpieczenie przed patologiami społecznymi, kształcący – służący tworzeniu i wyrabianiu nawyków, które pozwolą na aktywne uczestnictwo w życiu artystycznym i poznawczy – pozwalający na zapoznanie dzieci i młodzieży z różnymi formami artystycznymi. Wyżej wymienione cele PKZ osiąga przez prowadzenie zajęć w kołach i sekcjach zainteresowań na terenie Pałacu Kultury oraz w Klubach Osiedlowych i Świetlicach Środowiskowych PKZ. W ramach ruchu funkcjonują: warsztaty kabaretowe, teatralne i literackie, zajęcia muzyczne, plastyczne i taneczne, zespoły rockowe i przegląd folklorystyczny
Zespół Pieśni i Tańca PKZ-Gołowianie
Zespół Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie został założony w 1976 roku i niezmiennie prowadzony jest przez Małgorzatę Kurtykę. Obecnie jest on kulturalną wizytówką Pałacu Kultury Zagłębia. Członkowie Zespołu występują w zgodnych z normami etnograficznymi strojach z regionu całej Polski.
„Gołowianie” są luźnym nawiązaniem do nazwy dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Gołonóg, w której bardzo długo znajdowała się siedziba Zespołu.
Gołowianie wykonują pieśni i tańce z regionów: krakowskiego, rzeszowskiego, zagłębiowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, kaszubskiego, Beskidu Śląskiego, Starej Warszawy oraz tańce narodowe. W zespole tańczą i śpiewają dzieci, młodzież i studenci w wieku od 3 do 26 lat a także dorośli. W kapeli grają profesjonalni muzycy.
Zespół Pieśni i Tańca „PKZ – Gołowianie” koncertował na wielu ogólnopolskich festiwalach, m.in.: – w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, – w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Krakowiak” w Krakowie, – brał udział w programie „Szkoła na wesoło” TV Polonia oraz TYP 3 w Katowicach. Koncerty odbywały się również za granicą. Wychowankowie Zespołu tańczyli i tańczą w renomowanych zespołach takich jak: „Metro”, „Katowice”, „Słowianki” i inne. Zespół Może się także poszczycić szeregiem nagród i wyróżnień.
Galeria Pałacu Kultury Zagłębia
Galeria Sztuki PKZ przygotowuje rocznie ok. 12 wystaw: twórców o uznanym dorobku artystycznym, twórców amatorów a także twórców początkujących. Głównym przesłaniem jest przedstawienie za pomocą „języka” plastycznego, zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym, ochroną środowiska, promocją regionu i jego tradycji, promocją ludzi działających na rzecz tego środowiska.
Oprócz cyklicznie organizowanych wystaw galeria prowadzi cykl zajęć warsztatowych „Ze sztuką na TY” dla dzieci i młodzieży oraz spotkania dla dorosłych „W kręgu sztuki”. Zajęcia warsztatowe poza charakterem edukacyjnym mają także charakter terapeutyczny. To w tej galerii odbywają się zajęcia Arteterapii. Działalności galerii patronuje Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA z siedzibą w Poznaniu.
Teatr Otwarty
Teatr Otwarty PKZ” powstał w styczniu 2005 r. w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Spektakle prezentowane są cyklicznie w niezwykłym klimacie małej sceny w Piwnicy Teatralnej PKZ. Od początku 2008 roku mają miejsce Piątkowe Spotkania Teatru Otwartego, w ramach których pokazywane są spektakle teatralne (gospodarzy oraz gości zaproszonych) , także kabaretony , spotkania autorskie – literackie oraz prezentowana jest tzw. „poezja śpiewana”. W Piwnicy Teatralnej gościli: Teatr “Elsynor” – prapremiery, Teatr Rampa z Warszawy, Teatr Ludowy z Krakowa oraz Teatr Korez z Katowic. Teatr oferuje takźe warsztaty teatralne i kurs aktorski.
W ramach PKZ funkcjonuje takźe: Kino studyjne Kadr, Galeria Bez Podziału, Uniwersytet III wieku. Organizowany jest program artystyczno-edukacyjny “Świat małego dziecka”.