Kraj

Para prezydencka będzie pochowana w krypcie z marszałkiem Piłsudskim

Rząd krypt w podziemiach Królewskiej Katedry na Wawelu, to jedyna w swoim rodzaju narodowa nekropolia. Tu znajdują się groby najwybitniejszych Polaków. W kryptach spoczywają prawie wszyscy polscy królowie oraz wielcy wodzowie i wieszcze narodowi.

W krypcie św. Leonarda, Zygmuntowskiej, Wazów, czy w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów zostali pochowani między innymi Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Jan III Sobieski, a także marszałek Józef Piłsudski i kardynał ASdam Sapieha. Miejsce spoczynku znależli tu także książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i generał Władysław Sikorski. W krypcie wieszczów narodowych pochowano Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Katedra Wawelska (św. Stanisława i Wacława), to oprócz Zamku Królewskiego, najważniejszy obiekt zabytkowy na Wzgórzu Wawelskim. W północnej części Katedry, na Wieży Zygmuntowskiej, znajduje się Dzwon Zygmuntowski, najsłynniejszy, choć nie najstarszy polski dzwon. Został zawieszony na najwyższym piętrze wieży 12 lipca 1521 roku. Nazwano go na cześć fundatora – króla Zygmunta I Starego.

Bicie dzwonu oznajmia święta i uroczystości kościelne i państwowe oraz najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub Kościoła katolickiego. Bił na przykład: 1 września 1939 roku, kiedy to Polska została zaatakowana przez III Rzeszę, 30 kwietnia 2004 po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w Katedrze Wawelskiej z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzwon bił także po ogłoszeniu śmierci Jana Pawła II, tak samo, jak 27 lat wcześniej, po wyborze Karola Wojtyły na papieża.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Ostatni raz Dzwon Zygmuntowski bił kilka dni temu, 10 kwietnia, po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button