Kraj

Parada parowozów w Wolsztynie

Najstarsze zaprezentowane maszyny pochodziły z lat 20. i 30. XX wieku i wszystkie były w pełni sprawne. W około 20-tysięcznym tłumie widzów byli miłośnicy parowozów i kolei ze wszystkich kontynentów. – Nie wystarczy jednak zdobyć sam parowóz, by poczuć klimat dawnej kolei. W Wolsztynie autentyczne jest całe otoczenie: parowozownia i warsztaty wraz z przedwojennym wyposażeniem, nastawnie i sygnalizacja, tradycyjne metody obrządzania i konserwacji maszyn – to wszystko razem daje dopiero wyobrażenie, jaka była kolej w swym najbardziej malowniczym okresie istnienia – powiedział Ireneusz Wasilewski z oddziału spółki PKP Cargo w Poznaniu, która utrzymuje wolsztyńską parowozownię.

W sobotniej paradzie wzięło udział 16 parowozów, w tym sześć zagranicznych. Każda z lokomotyw pokazała się w jeździe indywidualnej oraz parami po torach wolsztyńskiej stacji, a w finale wszystkie parowozy przejechały w obłokach pary, zestawione w dwa składy.

Oprócz parady parowozów organizatorzy przygotowali w tym roku m.in. pokazy sprawności Straży Ochrony Kolei, widowisko “Światło, para i dźwięk”, a także występy artystyczne.

Miłośnicy kolei będą mogli odbyć przejażdżkę na trasie Wolsztyn – Nowawieś Mochy i Wolsztyn – Stefanowo specjalnie uruchomionymi pociągami dodatkowymi (ogólnodostępnymi), zestawionymi z parowozu oraz odrestaurowanych wagonów historycznych z lat dwudziestych i trzydziestych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Wolsztyńska parowozownia, utrzymywana od kilku lat przez PKP Cargo, jest ostatnim czynnym tego typu obiektem na świecie. Tutejsze lokomotywy prowadzą rozkładowy ruch pasażerski na trasach Wolsztyn-Poznań i Wolsztyn-Leszno oraz ruch towarowy w okolicy Wolsztyna. Ogółem w wolsztyńskiej parowozowni znajduje się około 30 parowozów z 15 różnych serii, z których osiem jest czynnych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button