Dwa piekarskie schrony bojowe zostały wpisane, decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, do rejestru zabytków nieruchomych. To wyraz troski o zachowanie ich walorów historycznych.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wydał szereg decyzji dotyczących poszerzenia rejestru zabytków nieruchomych naszego województwa. Wśród nich znalazły się dwa ciężkie schrony bojowe znajdujące się na terenie miasta.
Pierwszy z nich – stanowiący element grupy bojowej “Brzeziny” – położony jest przy ulicy Przyjaźni i pełni funkcję izby muzealnej. Drugi – będący elementem Punktu Oporu “Wzgórze 298 – Kamień” – znajduje się przy ulicy Partyzantów i został wyremontowany, o czym przypomina prezes Stowarzyszenia “Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha, dzięki środkom pozyskanym w ramach Budżetu Obywatelskiego.
– Obydwa obiekty należą do Obszaru Warownego „Śląsk”, najważniejszej realizacji fortyfikacji powstałej na terenie Śląska w latach 1933-1939, której celem było skuteczne zabezpieczenie granicy II Rzeczypospolitej w części Górnego Śląska od strony granicy polsko-niemieckiej. Obszar Warowny „Śląsk” w całości to około 190 obiektów fortyfikacyjnych – mówi Ewa Nazarewicz, Miejski Konserwator Zabytków w Piekarach Śląskich
W przypadku obu wspomnianych obiektów podkreślono w uzasadnieniu, że są one świadectwem minionej epoki, a zachowanie ich w jak najlepszym stanie jest ważne z uwagi na ich wysoką wartość historyczną.
Opiekę nad opisywanymi schronami, na podstawie umowy z Gminą Piekary Śląskie, sprawuje Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”.
Źródło: UM Piekary Śląskie
Od 15 maja bez maseczek na zewnątrz, szybciej wraca kultura! Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń!
Gliwice: W wypadku na DK 88 zginął światowej sławy onkolog, prof. Leszek Miszczyk [WIDEO]
Ogródek piwny za grosik? Miasto ruszają z nową falą pomocy dla restauratorów