RegionWiadomość dnia

Pierwsze TAK powiedziane. Hutnicy za strajkiem generalnym na Śląsku

Pierwsze wyniki referendów strajkowych w hutach w województwie śląskim są już znane. Za strajkiem generalnym na początku 2013 roku opowiedzieli się pracownicy rudzkiej Huty Pokój – za strajkiem głosowało tutaj 96,9 procent załogi. W sosnowieckiej Hucie Buczek za “generalką” opowiedziało się 94 procent głosujących, a w gliwickiej Walcowni Metali Nieżelaznych Łabędy 83,5 procenta tych, którzy wrzucili swoje głosy do urn. Za strajkiem są także pracownicy zabrzańskiego Kombinatu Koksochemicznego – tu za protestem opowiedziało się 96,5 procent.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, którzy przygotowuje strajk w regionie śląsko-dąbrowskim wystosował wezwanie do premiera Donalda Tuska. Związkowcy domagają się podjęcia przez rząd pilnych działań, które zapobiegłyby likwidacji hutnictwa w Polsce i tym samym tysięcy miejsc pracy. Jednym z pierwszych kroków rządu miałoby być spotkanie z przedstawicielami zarządów przedsiębiorstw przemysłu hutniczego i rozmowa na temat możliwych sposobów wsparcia tych zakładów tak, aby mogły utrzymywać miejsca pracy mimo spowolnienia gospodarczego.

Referenda w hutnictwie wciąż trwają, podobnie na kolei. Z kolei w grudniu i styczniu w strajkowym referendum zagłosują pracownicy kolejnych branż m.in. motoryzacji, zbrojeniówki, górnictwa, energetyki czy służby zdrowia.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołali 23 października przewodniczący największych central związkowych w regionie: NSZZ “Solidarność”, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ “Sierpień 80”. Najbardziej prawdopodobny termin strajku generalnego w regionie śląsko-dąbrowskim to luty 2013 roku. Może potrwać nawet do 4 godzin, co oznacza całkowity paraliż województwa. Będzie to pierwszy strajk generalny w regionie od 32 lat.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button