Ponad pół miliona Polaków w okresie świątecznym skorzysta z kolei. Nad bezpieczeństwem podróżnych będą czuwać funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i zespoły pracowników z pogotowia technicznego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Do pociągów na popularnych trasach będą dołączane dodatkowe wagony.
Strajk nauczycieli: MATURA w tym roku ZAGROŻONA? TOP 5 Silesia Flesz
W ubiegłym roku w okresie Świąt Wielkiej Nocy z przewozów PKP Intercity skorzystało ponad 650 tysięcy pasażerów. To oznacza, że każdego dnia na tory wyjeżdża ponad 380 pociągów. Koordynacją tych połączeń zajmują się dyspozytorzy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Przez całą dobę utrzymują kontakt z przewoźnikami i służbami technicznymi oraz monitorują stan pogody. W okresie świątecznym w dyspozycji pozostaje około 170 zespołów szybkiego usuwania awarii i 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. W gotowości jest 66 pociągów sieciowych, które mogą być wykorzystane w przypadku usterek sieci trakcyjnej. Na 8 stacjach na wypadek awarii zapewniono lokomotywy osłonowe.
Bezpieczna podróż
Nad bezpieczeństwem podróżnych na dworcach, stacjach i w pociągach będzie czuwać ponad 600 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei na dobę, wspieranych przez policjantów i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Dodatkowe patrole pojawią się w ponad 150 pociągach pasażerskich. Funkcjonariusze SOK obecni będą również na szlakach kolejowych, także w rejonach przejazdów kolejowo – drogowych, gdzie zadbają o bezpieczeństwo kierowców i pieszych.
Funkcjonariusze SOK przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie należy pozostawiać swojego bagażu bez opieki, wszystkie wartościowe rzeczy (np. gotówkę) powinno się trzymać zawsze przy sobie. Dla podróżnych przez całą dobę czynny jest numer alarmowy Straży Ochrony Kolei – (22) 474 00 00, gdzie można zgłaszać informacje o sytuacjach wymagających interwencji funkcjonariuszy SOK.
Zwiększona liczba wagonów i bilety weekendowe
Przewoźnik na bieżąco monitoruje frekwencję w swoich składach i jeśli zachodzi potrzeba, w miarę możliwości uzupełnia je dodatkowymi wagonami. W ten sposób zwiększa liczbę miejsc siedzących dla pasażerów, zapewniając odpowiedni komfort podróży. W okresie świątecznym pasażerowie mogą skorzystać również z biletów weekendowych PKP Intercity. Te obowiązują od godziny 19:00 dnia roboczego poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych, czyli od Wielkiego Piątku wieczorem aż do wtorkowego poranka. Z biletem weekendowym za 81 zł można korzystać z przejazdów dowolnymi pociągami TLK i IC w drugiej klasie. Z Biletem weekendowym MAX można podróżować w drugiej klasie wszystkich pociągów PKP Intercity za 164 zł. PKP Intercity ma ofertę Biletu Rodzinnego, jest to oferta dedykowana grupie od 2 do 5 osób, w której jest dziecko poniżej 16. roku życia. Każdy wówczas otrzyma 30-procentową zniżkę na bilet.
Informacyjne wsparcie podróżnych
Na największych dworcach pasażerom pomocy udzielą pracownicy InfoDworców, Centrów Obsługi Klienta oraz mobilni informatorzy. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy dostępne są na internetowej stronie portalpasazera.pl – tam też podróżni sprawdzą ewentualne opóźnienia pociągów. Natomiast pod numerem całodobowej infolinii 703 200 200 można uzyskać informacje o połączeniach pociągami PKP Intercity.
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych.
Kolejarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność, zatrzymać się przed znakiem stop, czerwonymi światłami i nie wjeżdżać pod opadające rogatki. Ważne telefony, z których można skorzystać, gdyby urządzenia przejazdowe nie działały lub samochód zgasł na przejeździe, znajdują się na żółtych naklejkach #ŻółtaNaklejkaPLK umieszczonych na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku, do którego przymocowane jest ramię rogatki.
Więcej o #ŻółtaNaklejkaPLK na: http://www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/
źr. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.