Płacenie za parking sms-em w Chorzowie

– Nie na każdej ulicy, gdzie są miejsca parkingowe wydzielony jest parkometr. Dla kogoś kto przyjeżdża z innego miasta jest to spore utrudnienie – mówi Janusz Droździoł.
Od dzisiaj sytuacja ma się zmienić. Miejski Zakład Ulic i Mostów w Chorzowie postanowił ułatwić życie kierowcom. Ruszył system SMS Parking. Teraz do zaparkowania w centrum wystarczy wystarczy telefon komórkowy, konto w banku i przede wszystkim wolne miejsce, o które najtrudniej. – Jeżeli parkowanie i płacenie za nie związane jest ze stresem to chcemy ten stres zmniejszyć. Podstawową zaletą jest wygoda, bo nie trzeba nawet podchodzić do parkomatu, a po drugie – płacimy za rzeczywisty czas parkowania – mówi Piotr Wojtala, MZUiM w Chorzowie.
Czas to pieniądz, który możemy zaoszczędzić w trzech prostych krokach. Po pierwsze należy odebrać w Miejskim Zakładzie Ulic i Mostów specjalny identyfikator usługi, który należy przykleić na przedniej szybie samochodu. Następnie wysłać sms aktywujący numer rejestracyjny samochodu w usłudze. Ostatnim krokiem będzie natomiast realizacja przelewu na specjalne konto bankowe tej usługi.
Jak się okazuje, SMS-em można załatwić znacznie więcej. Od grudnia zeszłego roku w Tychach funkcjonuje system informacji. Dzięki niemu mieszkańcy mogą między innymi dowiedzieć się co dzieje się w ich mieście. Informacje wprost na komórkę spływają niemal codziennie. – Osoby najczęściej chcą uzyskiwać smsem informacje nt. spraw urzędowych, które załatwiają. Czyli np. składają wniosek o dowód osobisty i jednocześnie wniosek o to, żeby otrzymać informację, że dowód osobisty jest już gotowy do odbioru – mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy.
W Tychach komórką płacić można też za bilet komunikacji miejskiej. – Zaoszczędzam dużo czasu, ponieważ nie muszę chodzić do kiosku kupować biletu! – mówi Ania Dziadkowiec.
Faktycznie. Wystarczy prosta aplikacja w telefonie, i można wsiadać. Bez obaw o mandat. – Pasażer niezależnie od pory dnia czy też tego czy jest to święto czy niedziela może kupić dowolny bilet jednorazowy w dowolnym miejscu sieci komunikacyjnej – mówi Lucjan Dec, MZK Tychy.
Ci, którzy o komunikacji wiedzą najwięcej nie ukrywają, że takie nowatorskie rozwiązania stają się powoli, ale standardem. – Społeczeństwo staje się coraz bardziej wygodne, coraz bardziej świadome swoich praw. Jest świadome możliwości jakie stwarza współczesna technika. Taka informatyzacja państwa, unowocześnienie państwa jest tez ambicją władz państwowych – wyjaśnia prof. Andrzej Szewc, Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach, UŚ.
Ambicją władz samorządowych jest dotarcie – najlepiej przed jesienią do jak największej liczby mieszkańców.