KrajRegionWiadomość dnia

Plik JPK – prosty sposób

Od października tego roku wprowadzona zostaje nowa struktura raportowa. Mowa tu oczywiście o plikach JPK_v7. Dowiedzmy się, jaki jest cel wprowadzenia tych zmian oraz w jaki sposób przygotować taki plik. Z czego składa się JPK V7? 

 

Rozliczenia faktur oraz inne tego rodzaju formalności to dla większości przedsiębiorców codzienność. Towarzyszą temu także liczne zmiany. Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą przyzwyczaiła się już z pewnością, że uważność jest niezwykle istotną sprawą, gdyż nieustannie pojawiają się nowe przepisy, wymagania lub ich modyfikacje. Choć zdecydowana większość przedsiębiorców może liczyć w tym zakresie na profesjonalne wsparcie księgowych, to warto jednak wiedzieć, co nieco o nowinkach. Szczególnie że obecnie znów szykują się spore modyfikacje. Już od października tego roku bowiem wycofane mają zostać deklaracje VAT 7 i VAT 7K. W zamian za nie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców będzie natomiast nowy jednolity plik kontrolny JPK_v7. To naprawdę spora zmiana, dlatego też warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej. Czym właściwie jest jednolity plik kontrolny? Jak w łatwy sposób przygotować plik JPK?

Jednolity Plik Kontrolny — co to jest?

Jednolity plik kontrolny to dokument będący zbiorem danych o operacjach gospodarczych za dany okres. To oczywiście tak w dużym skrócie. Do tej pory wszelkie dokumentacje dotyczące sfery finansowej firmy, prowadzono przede wszystkim na papierze. Od kilku lat jednak dość mocno się to zmienia. Na ten moment można śmiało stwierdzić, że cyfryzacja całkowicie wyparła jednak te tradycyjne metody. Obecnie znaczna większość przedsiębiorstw wykorzystuje do prowadzenia księgowości różnego rodzaju specjalistyczne programy komputerowe. W takich przypadkach właśnie obowiązuje nas już od jakiegoś czasu jednolity plik kontrolny. Tym samym, wszelkie dane podatkowe dotyczące naszej firmy musimy przekazywać w formie elektronicznej. Warto podkreślić też, że o tym, czy dane przedsiębiorstwo musi spełniać regulacje związane z JPK, decyduje także jego wielkość oraz rodzaj stosowanego rozliczania. Jednolity plik kontrolny ma służyć po prostu na łatwy wgląd do księgowości. Dzięki temu komunikowanie się z administracją skarbową jest znacznie prostsze.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

Jednolity Plik Kontrolny JPK V7

Jednolity Plik Kontrolny JPK_v7 to jedna z największych zmian dotyczących strefy podatkowej, jakie zostały wprowadzone w ostatnim czasie. Nie ma więc nic dziwnego, że wzbudza on wiele kontrowersji. Zacznie obowiązywać on już 1 października 2020 roku. Jednocześnie oznacza to także całkowite wycofanie deklaracji, które obowiązywały do tej pory, czyli VAT 7 i VAT 7K. Czy plik JPK skutecznie je zastąpi?

Głównym celem wprowadzenia JPK_v7 jest ułatwienie rozliczenia. Sposób ten ma sprawić, że przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć się znacznie szybciej i prościej. Ważną kwestią, jest również usprawnienie pracy organów skarbowych. Nowy plik umożliwia bowiem zautomatyzowanie wielu procesów rozliczeniowych.

 

Jednolity Plik Kontrolny JPK V7 — jak przygotować?

Plik JPK to dokument, którego zawartość jest ściśle regulowana. Musi on informować między innymi o wszelkich transakcjach zakupu i sprzedaży VAT, a także dane potrzebne do ustalenia zobowiązania podatkowego lub zwrotu VAT. Dobrze sporządzony jednolity plik kontrolny JPK_v7 musi składać się też z elementów, które odwzorowują deklarację VAT.  Przygotowanie takiego pliku może być jednak niezwykle proste. Wystarczy, że w tym celu skorzystamy ze specjalnych narzędzi, dzięki którym z łatwością przeprowadzimy import danych i prześlemy dokument do odpowiedniego urzędu.

 

Od października tego roku wprowadzona zostaje nowa struktura raportowa. Mowa tu oczywiście o plikach JPK_v7 (fot.materiały prasowe partnera)
Od października tego roku wprowadzona zostaje nowa struktura raportowa. Mowa tu oczywiście o plikach JPK_v7 (fot.materiały prasowe partnera)
źródło: materiał prasowy partnera

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button