Kraj

Po Nowym Roku uczniowie wrócą do szkoły dopiero 10 stycznia?

Andrzej Kulmatycki z Kuratorium Oświaty w Warszawie mówi, że dyrektorzy szkół mają pewną autonomię w ustalaniu dni wolnych. W podstawówkach mają sześć takich dni do dyspozycji, w gimnazjach – osiem, a w szkołach ponadgimnazjalnych – aż dziesięć. Można je wykorzystać podczas świąt religijnych, które nie są ustawowo dniami wolnymi od pracy. Szkoła może także ogłosić dni wolne na przeprowadzenie zewnętrznych egzaminów czy testów. Dni wolnych się nie odrabia ani nie dolicza do roku szkolnego.

Andrzej Kulmatycki wyjaśnia, że system oświaty został tak pomyślany, żeby cały rok szkolny nie musiał być wypełniony tylko zajęciami edukacyjnymi. Brak zajęć nie oznacza, że nauczyciele i szkoła nie pracują. Dyrektor ma obowiązek zapewnić w tym dniu zajęcia opiekuńczo-wychowawcze tym uczniom, którzy nie mogą pozostać w domu. Zobowiązany jest także do poinformowania takim dniu rodziców, których urlop nie musi pokrywać się z dniami wolnymi, wyznaczonymi przez dyrekcję szkoły.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia 6 stycznia – święto Trzech Króli – dniem wolnym od pracy. Nowelizacja wchodzi w życie 1 stycznia 2011 roku.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button