Kontynuujemy podróż przez Anglię i jej tajemnice. A tych nie brakuje – podobnie jak naszemu Krisowi pomysłów na to, co w Anglii zobaczyć i jak zrobić to ciekawie, nietuzinkowo i niedrogo. Zapraszamy na kolejny odcinek “Podróży z Krisem”. Tym razem nasz redakcyjny podróżnik-bloger zapuścił się do Bath. Miejsca opatrzonego najbardziej prestiżowym symbolem na świecie. UNESCO
Dziś zabieram Was na spacer do miasta, które jest w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedziemy do Wanny. NIE, nie tej w łazience, tej w Anglii czyli do miasta Bath (co przetłumaczyć można jako wanna lub kąpiel). Jeszcze w I wieku n.e. weszli tu Rzymianie i odkryli wody geotermalne. Jako przedsiębiorczy ludzie postanowili wybudować wokół gorących źródeł łaźnie. Tak oto powstało pierwsze uzdrowisko na Wyspach. Bath cieszy się przepięknym położeniem w dolinie rzeki Avon i to ona wraz z architekturą gregoriańską nadają niezwykły klimat temu miastu.
Rzymskie łaźnie to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w UK. Bilet wstępu dla dorosłej osoby kosztuje od £14.40 do £19.80 (zależy od pory roku, najdrożej oczywiście w lato), cennik dostępny jest tutaj: https://www.romanbaths.co.uk/tickets-prices. Chcemy skorzystać ze spa, zrelaksować się i rozpieścić nasze ciało i duszę? Thermae Bath Spa oferuje taką możliwość (https://www.thermaebathspa.com/treatment-prices/spapackages/), ceny za skorzystanie ze spa zaczynają się od £49, a droższe pakiety mogą sięgnąć kilkuset funtów.
Podróżujemy budżetowo? Żaden problem – miasto zarówno pod względem architektury budynków jak i krajobrazu oferuje niezapomniane widoki w trakcie darmowych spacerów, pozostając przy tym jednym z najdroższych miast w Anglii. Weźmy na przykład jeden z symboli miasta – Most Pulteney (Pulteney Bridge). Jest on jednym z 4 mostów na świece, które po obu stronach są zabudowane. Najlepszy widok na most będziemy mieli idąc wzdłuż rzeki Avon. Spacer proponuję zacząć przy kościele St John The Evangelist’s.
Na tyłach kościoła trafimy na malutki, ale uroczy ogród, do którego wejście znajdziemy od strony rzeki. Później przechodzimy mostem North Parade Bridge i skręcamy w lewo, by wzdłuż Avon dotrzeć do najsłynniejszego mostu w Bath, czyli Pulteney. Po lewej widzieć będziemy opactwo Bath Abbey (założone w VII wieku), którego gotycka wieża góruje nad miastem. Warto po „zwiedzeniu” mostu podejść bliżej pod ten majestatyczny kościół i przyjrzeć mu się z bliska. Stamtąd jest już tylko 1 km do innej ciekawostki architektonicznej na skalę światową. Jest nią Królewski Półksiężyc (Royal Crescent), półokrągły ciąg 30 budynków zbudowanych w latach 1767-1774 o długości 200 metrów. Wracając warto zgubić się w uliczkach handlowych w okolicach katedry. Nad wieloma z nich wiszą kwiatowe trawniki.
Dojazd z Bristolu:
Autobus X39. (kierunek Bath City Centre)
Czas dojazdu: około 45min.
Cena: £6.60 za bilet całodniowy
Sposób korzystania z transportu miejskiego opisałem TUTAJ
Na kolejne dni mogę Wam zaproponować inne niezwykłe miejsca w zasięgu biletu jednodniowego:
Bristol – metropolia, pływające muzeum i wiszący most
Wells – najmniejsze city, najstarsza ulica i olbrzymia katedra
Cheddar – serowa wioska, kanibale i wrota do skalistego wąwozu
Weston – pokazy lotnicze i muzeum helikopterów
Glastonbury i jego pogańskie tajemnice