Podsumowanie trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011

Trzeci dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego obfitował w liczne debaty na temat infrastruktury i transportu. Dyskusji poddane zostały również nowe trendy w motoryzacji, ze szczególnym uwzględnieniem e-mobility. Uczestnicy omówili pierwsze doświadczenia z green cars, możliwe skutki rozwoju napędu elektrycznego dla energetyki i sektora paliwowego oraz bariery technologiczne, logistyczne, ekonomiczne i prawne. W debatach udział wzięli m. in. Laurent Bresson, Wiceprezes ds. Globalnej Sprzedaży i Marketingu w Europie, Nexteer Automotive i Toru Hashimoto, Prezes, Mitsubishi Motor R&D Europe.

Ostatni dzień Kongresu to także dyskusja na temat aktualnej sytuacji w światowym hutnictwie, dynamiki rozwoju zbrojarni w Polsce i surowców takich jak koks i węgiel koksujący, złom i rudy żelaza. W trzech sesjach dedykowanych hutnictwu udział wzięli przedstawiciele największych europejskich przedsiębiorstw sektora, w tym Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Panel poświęcony prywatyzacji rozpoczął Minister Skarbu Państwa, Aleksander Grad. Przedstawił cele rządowego programu prywatyzacji i bilans dotychczasowych dokonań rządu. Uczestnicy debaty przedłożyli plany prywatyzacyjne na najbliższe miesiące i omówili modele zmian własnościowych w świetle ostatnich doświadczeń.

Jednym z punktów programu trzeciego dnia Kongresu był również wyjątkowy spacer po Katowicach. Ci, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział, zobaczyli m. in. katowicki Pomnik Historii zabytkowego osiedla Nikiszowiec, odwiedzili Galerię Szyb Wilson, kościół Św. Anny oraz Filię Muzeum Historii Katowic.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Środowe sesje kongresowe odbywały się w hotelach Monopol, Qubus, Angelo, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, budynku Biuro-Centrum, Sali Audytoryjnej ING Banku Śląskiego oraz w Pałacu Goldsteinów.

Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011:

Wprowadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na giełdę będzie “milowym krokiem” także dla pozostałych spółek węglowych; projekt jest dobrze przygotowany zarówno w sferze społecznej, jak i biznesowej. (…) Sposób, w jaki upublicznienie JSW zostało przygotowane, zarówno w sferze społecznej, jak i biznesowej, jest optymalny i korzystny dla wszystkich – dla załogi, samej spółki, Skarbu Państwa i całej gospodarki.

Sanjay Samaddar, Prezes ArcelorMittal Poland:

Przed hutnictwem stoi szereg wyzwań, decydujących o konkurencyjności sektora. Istotny jest dostęp do surowców, dlatego że w Europie będzie ich coraz mniej. To oznacza, że produkcja stali będzie realizowana na większą skalę w Azji, Japonii czy Chinach. Najważniejszym wyzwaniem są jednak zmiany klimatyczne. Sektor stalowy, chcąc sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony środowiska, musi inwestować.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button